18 Јули, 2024
0.0249

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

Објавено во: Економија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Тенденциите за назначување луѓе на раководни позиции во најголемите светски компании се следните: искусни „воини“, доаѓаат од светот на финансиите, лесно менуваат компании и индустрии, а жени ги има се повеќе.

Претходната недела е доказ за тоа. Три големи компании менуваат финансиски директори, а три нови лица се жени.

Последната во низата е Сара Фријар, која ќе ја преземе оваа улога во компанијата во подем - OpenAI, креатор на Chat GPT.

Искусни и од различни индустрии

Пред неа, минатата недела Alphabet, матичната компанија на Google, објави дека нов финансиски директор ќе биде Анат Ашкенази. Конгломератот LVMH пред неколку дена ја донесе Сесил Кабанис за заменик и иден финансиски директор.

Сите три ги пополнуваат сите точки од почетокот на текстот. Сите тие се во зрели години и веќе водеа слични сектори.

Сите три ги сменија индустриите. Пред OpenAI, Фрајр беше извршен директор на Nextdoor, апликација или социјална мрежа за локалните заедници, а пред тоа работеше во финансиски гиганти како Goldman Sachs и McKinsey. Ашканази доаѓа во Гугл од позицијата финансиски директор на фармацевтскиот гигант Ели Лили, додека Кабанис работеше во корпорацијата за храна Данон пред LVMH.

Сите три доаѓаат во тешки времиња за нивните компании. Првите две се компании кои прават пробив во индустријата за вештачка интелигенција, додека LVMH е во замав кога е во прашање промена на структурата на управување.

Овие три гиганти се во слична позиција. Google и OpenAI мора да ги оправдаат очекувањата на инвеститорите, но и да ја продолжат трката на полето на вештачката интелигенција, што е нивен приоритет во наредниот период. LVMH - има други „проблеми“. Но, сите тие сигурно ќе имаат корист од некој што знае бизнис и што „знае со парите“.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот