29 Февруари, 2024
0.0287

КОИ СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ШТЕДАЧИ ВО ЕВРОПА: Од приходите дури 20 отсто ставаат на страна

Објавено во: Економија 28 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Податоците на Евростат покажуваат колку граѓаните на одредени европски земји издвојуваат од вкупниот приход за штедење во 2022 година.

Хрватите заштедуваат речиси двојно повеќе пари од платата во споредба со европскиот просек, покажуваат податоците на Евростат за 2022 година. Во просек заштедиле 6,4 отсто од вкупниот приход, додека во Европа просечната заштеда е 12,7 отсто. Кипар и Португалија се на исто рамниште со Хрватска.

Најголеми штедачи се Германците и Холанѓаните, кои заштедиле 19,9 и 19,4 отсто од приходите. Полјаците и Грците беа на самото дно на рангирањето бидејќи имаа негативни стапки на штедење во 2022 година, што значи дека просечните трошоци на домаќинствата во овие земји беа повисоки од просечните приходи. Полските домаќинства потрошиле 0,8 отсто повеќе отколку што заработиле, додека Грците дури четири отсто повеќе.

ФОТО: Unsplash/Markus Spiske

Можеби ќе ве интересира

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

СЕ ЗГОЛЕМИЛА НЕВРАБОТЕНОСТА: Колку лица се без работа во Германија?

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ДОБРА ВЕСТ ЗА УЧИЛИШТАТА, ГРАДИНКИТЕ И МАЛИТЕ ДУЌАНИ - ќе плаќаат поевтино парно за 35 проценти

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

ПУШАЧИТЕ МЕЃУ ЗДРАВЈЕТО И ПРОФИТОТ – како ќе се постапува на ова прашање, ќе се заштити јавноста, или ќе се остави „сами да му ја мислат“

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

МИЛЕНИУМЦИТЕ СЕ НА ПАТ ДА СТАНАТ НАЈБОГАТАТА ГЕНЕРАЦИЈА ВО ИСТОРИЈАТА - очекуваат годинава да станат уште побогати

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

ШТО НЕ ЧЕКА ОД УТРЕ? Ќе рипнат ли „гарантираните“ цени до плафон?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

Кој скопски хотелиер од дивиденди и камати заработи 1,1 милиони евра?

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

ОСТАНУВА МИСТЕРИЈА НОВИОТ ГАЗДА НА ТОПЛАНАТА СЕВЕР - молк за тоа кој ја купи за 350 илјади евра фирмата што грее 500 домаќинства

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

Дали германските работодавци ќе отпуштаат во следните месеци?

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот