29 Февруари, 2024
0.0266

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

Објавено во: Свет 03 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Американскиот кардиолог Томи Мишел истакнува дека запушените артерии се „тивок убиец“ и дека често нема јасни знаци додека не се појават големи здравствени проблеми како срцева слабост, мозочен удар, коронарна болест.

„Запушените артерии можат да доведат до многу здравствени проблеми и овој проблем не треба да се игнорира“, посочува д-р Мишел. Атеросклерозата може да биде многу опасна, но од друга страна, релативно лесно се лекува и се спречува.

„Ако се фатат доволно рано, вежбањето и промените во животниот стил можат да помогнат да се намали ризикот пред да се случи значителна штета. Ограничувањето и избегнувањето на одредени видови храна може да помогне да се намали ризикот од атеросклероза и да се одржи холестеролот под контрола“, додаде тој.

Тој наведе и пет намирници кои се најопасни за развој на оваа состојба, секако кога се пречести и во преголеми количини на нашето мени.

Сувомеснати производи

„Повеќето луѓе не се свесни за високото ниво на сол и други конзерванси кои се наоѓаат во сувомеснатите намирници, што ги тера да консумираат премногу од него, далеку над препорачаната дневна доза, која моментално е околу 70 грама црвено месо дневно“, вели овој експерт.

Путер

„Путерот е прекрасен начин за вкус на храната, но клучот за неговото консумирање е умереноста. Колку и да е вкусен, внимавајте дека неговото високо ниво на заситени масти може да доведе до затнување на артериите и зголемено ниво на лош холестерол“, забележува Мишел. Тој советува да го замените путерот во некои рецепти со вегански замени, како што се јаткастите плодови или маргаринот од семки, секогаш кога е можно.

Бисквит

"Иако изгледаат мали и безопасни, бисквитите често се многу калорични. Состојките во нив како путер, сол и шеќер ги прават овие деликатеси храна со висока содржина на заситени масти. Важно е да се запамети дека самите бисквити не се лоши сами по себе ако се консумираат умерено“, вели докторот. Малите промени можат да направат разлика. Изберете интегрално жито или без брашно бисквит засладен со мед. Тоа е сепак слатка, вкусна закуска, но е многу подобра опција за здравјето.

Полномасно сирење и млеко

„Важно е да разберете колку млеко и сирење треба да консумирате секој ден. Експертите сугерираат да го ограничите внесот на 2 порции дневно (околу 30 грама по порција) и дека секогаш кога можете да го замените ова со поздрава опција, а тоа е растително млеко“, посочува Мишел. Докторот советува во исхраната да се внесе козјо сирење, но со помалку млечни масти и обезмастено млеко или јогурт, кој е богат со протеини и со малку маснотии.

Пржена храна

„За пржената храна обично е потребно два или дури три пати повеќе масло од другите методи на готвење. Еден од одличните начини да уживате во храната со вкус на пржена е да ја печете. Тоа е лесна и брза алтернатива, и исто толку вкусна. Ако додадете вкусни зачини во вашата храна, ќе имате вкусна храна без разлика како ја подготвувате“, објаснува Мишел.

Бројни медицински студии докажуваат дека постојат намирници кои можат да ви ги затнат артериите доколку постојано ги консумирате во големи количини.

Запушените артерии се јавуваат кога на нив се акумулира плак, што го ограничува протокот на крв во ткивата и виталните органи во телото. Оваа состојба е позната и како атеросклероза, а луѓето често живеат со оваа состојба и не знаат дека ја имаат, иако значително го нарушува квалитетот на секојдневниот живот. 


Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци