18 Јули, 2024
0.0255

КЛИМАТА Е АЛАРМАНТНА: Научниците алармираат поради новите податоци, прогнозите се загрижувачки

Објавено во: Свет 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Планетата Земја урива температурни рекорди во последните 13 месеци, а секој месец бележи температури за 1,5 степени Целзиусови повисоки од просекот од прединдустрискиот период, покажува новата научна студија за глобалното затоплување.

Секој месец од јуни 2023 година е потопол од оној пред него, така што просечната глобална температура помеѓу јули 2023 и јуни 2024 година е за 1,64 степени Целзиусови повисока отколку пред Индустриската револуција во 19 век, кога луѓето почнаа да горат фосилни горива и испуштаа огромни горива количини на стакленички гасови во атмосферата.

„Ова е повеќе од статистичка необичност и ја нагласува големата и континуирана промена на нашата клима. Дури и ако оваа конкретна серија на крајности заврши во одреден момент, сигурно ќе видиме дека се уриваат нови рекорди додека климата продолжува да се загрева. Тоа е неизбежно, освен ако не престанеме да додаваме стакленички гасови во атмосферата и океаните“, се вели во соопштението на Карло Буонтемпо, директор на Службата за климатски промени Коперник (C3S) во ЕУ, која го објави извештајот за порастот на температурите.

12-месечната низа беше делумно предизвикана од Ел Нињо (климатски циклус во кој водите во тропскиот источен Пацифик стануваат потопли од вообичаеното) што траеше од јуни 2023 до мај 2024 година, што доведе до натпросечни температури на морето низ источниот и централниот дел на екваторијалниот Пацифик, пишува Live Science.

„Климата и понатаму е алармантна. Последните 12 месеци уриваат рекорди како никогаш досега, водени првенствено од нашите емисии на стакленички гасови и дополнителното засилување од Ел Нињо во тропскиот Пацифик“, рече заменик-директорката на C3S, Саманта Бурџес.

Научниците веруваат дека глобалното затоплување од два степени над температурите пред индустриската револуција е важен праг. Понатамошниот пораст на температурата значително ја зголемува веројатноста за разурнувачки и неповратен климатски дефект.

Но, 1,5 °C е исто така важна граница. Со тоа зголемување, климата во светот се приближува до повеќекратните точки на пад што ќе предизвика топлотни бранови, поплави, глад и широко распространето уништување на екосистемот, предупредија Обединетите нации во специјалниот извештај за 2018 година.

Според Парискиот договор од 2015 година, речиси 200 земји се обврзаа да го ограничат порастот на глобалната температура на 1,5 °C и безбедно под 2 °C.

Иако новите наоди се загрижувачки, во извештајот се нагласува дека границите од 1,5°C и 2°C се цели од 20-30 години за планетата, што значи дека ветувањата сè уште не се официјално прекршени.

Но, рекордните високи температури веројатно нема да се намалат наскоро, велат истражувачите. Научниците првично се надеваа дека крајот на Ел Нињо може да го одложи затоплувањето на планетата, но се предвидува дека САД ќе продолжат да доживуваат температури повисоки од просечните до крајот на летото, според Националната океанска и атмосферска администрација.

„Сега проценувам дека има околу 95 отсто шанси 2024 година да заврши пред 2023 година како најтопла година откако започнаа евиденцијата за глобалните температури на површината во средината на 19 век“, Зик Хаусфатер, климатолог во американската непрофитна организација Беркли. Земјата, напиша на X Network.

Еуроњуз.рс

Фото:Пиксабеј

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари