02 Декември, 2022
0.0223

ЌЕРКАТА НА БАКИР ИЗЕТБЕГОВИЌ СЕ РАЗВЕДУВА, А СВАДБАТА БЕШЕ ЛАНИ И ЧИНЕШЕ ЦЕЛО БОГАТСТВО: Гостин беше и Ердоган

Објавено во: Балкан 06 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Jасмина Изетбеговиќ, ќерката на претседателот на Партијата за демократска акција од Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, неодамна се разведе од бизнисменот Ќамил Хумачкиќ, сопственик на ИТ компанија во Германија, пишува Klix.ba.

Јасмина и Ќамил се венчаа минатата година во Сараево. Медиумите во БиХ нивната венчавка ја нарекоа „свадба на годината“.

Поранешните сопружници направија шеријатска венчавка во Гази Хусрев-беговата џамија, а потоа граѓанска венчавка и милионска веселба.

Венчавката се одржа во строга приватност, но медиумите за неа пишуваа со денови. Младенците и нивните родители беа целосно засенети од кумот на Јасмин, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој на церемонијата пристигна со сопругата.

Се славеше во хотелот „Европа“ со 250 гости. Пред да влезат во салата, сите гости морале да ги остават мобилните телефони, додека поканите биле чипирани за да се заштити приватноста и безбедноста на младенците и гостите.

Вниманието на свадбата со неверојатна креација го украде мајката на Јасмин, Себија Изетбеговиќ, која се појави во розов фустан со златен украс од дизајнерката Мари Риналди.

Која е Јасмина?

Јасмина Изетбеговиќ е внука на покојниот претседател на Бих, Алија Изетбеговиќ кој јавноста го знае од 90-тите години и војната во поранешна Југославија. Тој, заедно со Фрањо Туџман и Слободан Милошевиќ е потписник на Дејтонскиот договор во 1995 година со што се стави крај крвопролевањата на Балканот.

Неговата внука е родена во Холандија, а дипломирала на училиште за графички дизајн во Сараево. Потоа го продолжила своето образование во Амстердам. Таа е сопственичка на агенцијата FabCat Creative која има милионски промет.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Хрватски ученици кои до смрт претепаа професор добија по 2-3 години затвор

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови