29 Февруари, 2024
0.0277

„ЌЕ УМРЕМЕ БЕЗ ПОМОШ“: Олега Зеленска моли за помош

Објавено во: Свет 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски разговараше со новинарката на Би-Би-Си, Лаура Кунсберг, само еден ден откако републиканците во американскиот Сенат го блокираа пакетот помош за Украина, вреден нешто повеќе од 55 милијарди евра.

„Ако светот се повлече, ние ќе умреме“, рече таа во интервјуто, неколку часа по рускиот ракетен напад.

Белата куќа предупреди дека американските средства за Украина наскоро би можеле да истечат, но републиканците успеаја да се договорат за одобрување дополнителна помош.

Тие ќе го поддржат пакетот помош доколку постигнат договор со претседателот Бајден и демократите во Конгресот за зајакнување на безбедноста на границите, особено со Мексико.

Американскиот претседател Џозеф Бајден тврди дека неуспехот да се одобри пакетот помош за Украина би бил „подарок“ за рускиот претседател Владимир Путин.

Тој, исто така, предупреди дека историјата „остро ќе им суди на оние кои го свртеа грбот на каузата на слободата“.

Првата дама на Украина изрази сериозна загриженост за доцнењето на финансиската поддршка.

Во ексклузивното интервју Олена Зеленска изјави за Би-Би-Си дека забавувањето на помошта е „смртна опасност“ за нејзината земја.

„Навистина ни треба помош. Не можеме да се откажеме од оваа ситуација, бидејќи ако тоа се случи, ќе умреме. Ако светот се измори и се повлече, ќе умреме.

„За нас тоа е прашање на живот или смрт и затоа нè боли толку многу кога гледаме дека страсната подготвеност за помош може да избледи“, рече таа.

И Велика Британија ги повика политичарите во Вашингтон да договорат помош за Украина.

Дејвид Камерон, министерот за надворешни работи на Велика Британија, оваа недела за време на неговиот престој во Вашингтон рече дека САД се „бакарот“ на западната коалиција која ја поддржува борбата на Украина против Русија.

Тој ја повика Америка да не му дава на Путин „божиќен подарок“ со блокирање на финансиската поддршка за Украина, која е потребна за продолжување на војната против руските сили.

Сепак, односот на меѓународната заедница кон Украина е променет.

Киев не може да смета на целосна американска поддршка, иако основите на конфликтот не се променети.

Украина сè уште се бори со руските сили откако Кремљ започна инвазија пред речиси две години.

Киев го изненади светот кога неговите вооружени сили спречија освојување на земјата во февруари 2022 година

Многу западни земји ја поддржаа Украина.

Сепак, оваа земја не може да продолжи по истиот пат без богатство и поддршка од други земји, на што укажуваат и предупредувањата на првата дама на Украина.


Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци