29 Ноември, 2020
0.0199

Ќе летуваме поевтино во Грција: Се намалуваат цените на хотелите и рестораните

Објавено во: Македонија 20 Мај, 2020

Грчката Влада најверојатно ќе го намали Данокот на додадена вредност (ДДВ) во угостителските услуги и во хотелското сместување, објавуваат грчките медиуми пред прес конференцијата која е закажана за денеска попладне. Намалувањето на ДДВ значи и поевтинување на овие услуги и на сместувањето во хотели, податок кој е важен за многу граѓани на Македонија кои сепак сакаат летниот одмор да го поминат во соседна Грција. Инаку на прес конференцијата ќе се обрати премиерот Кирјакос Мицотакис, кој ќе ги објасни во детали сите планови за престојната турстичка сезона. 

Грција подготви посебен план за развој на туризмот во услови на пандемија со Ковид-19. Во него се содржани сите протоколи и за влез во земјата, факти кои интересираат многу граѓани во земјава. Според наши информации границата со Грција ќе биде отворена веќе од 1 јуни или најдоцна до 15 јуни. 

„Катимерини“ вчера објави дека за туристите нема да биде потребен ниту тест.

Можеби ќе ве интересира

Силјановска Давкова: Мицкоски не мислеше буквално Борисов да дојде да се поклони

Силјановска Давкова: Мицкоски не мислеше буквално Борисов да дојде да се поклони

Бројот на заболени денеска троцифрен, повеќе излекувани отколку нови случаи

Бројот на заболени денеска троцифрен, повеќе излекувани отколку нови случаи

Села: Проблемот со Бугарија е многу поголем, тие имаат територијални претензии

Села: Проблемот со Бугарија е многу поголем, тие имаат територијални претензии

Соопштение на Министерството за здравство: Д-р Пановски направи визита и беше задоволен

Соопштение на Министерството за здравство: Д-р Пановски направи визита и беше задоволен

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот