24 Септември, 2020
0.1172

Ќе бидат опфатени сите кредити, ама кој ќе добие олеснување на плаќањето?

Објавено во: Економија 24 Март, 2020

Банкарите чекаат на Уредба на Владата за да се види точно како ќе спроведе олеснувањето на плаќањето на ратите за кредитите за граѓаните и за фирмите. Она што е извесно дека најверојатно нема секој клиент да добие повластување од банката. Ова најмногу за тие што немале и нема да имаат проблеми со плаќањата. Тие пак граѓани кои останале без работа, се соочуваат со потешкотии или фирмите кои се погодени ќе имаат низа поволности. 

Она што е јасно дека ќе има повеќе опции за олеснување - или одложување, односно грејс-период за отплата на кредитите или пролонгирање на исплатата на кредитот на подолг период. Може да се пресмета и пониска каматна стапка или да се одобри нов, поповолен кредит за рефинансирање на постоечкиот.

Гувернерката Анита Ангеловска Бежоска рече дека можноста ќе биде дадена за сите кредитни производи односно и за потрошувачките, за станбените и за автомобилските кредити. Секако ќе бидат опфатени и кредитните картички, дозволените минуси, но и кредитите на фирмите.

Банкарите се подготвени да помогнат но сите детали сега се утврдуваат. Сепак нема да станува збор за мораториум за наплатата на кредитите туку повеќе поволности. Сепак се уште не коментираат што точно ќе прават.

Фактор објави вчера дек аи финансиките друштва кои одобруваат брзи кредити ќе понудат низа олеснувања.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

РЕКОРДЕРИ ВО ЕВРОПА: БДП на земја од регионот отиде на дното

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

НОВА ЛИСТА: Познато е кои се десетте најбогати држави во светот

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

Генерали Инвестментс: Инвеститорите немаат вистинска алтернатива

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

ФИТР: 2,35 милиони евра за поддршка на 84 микро и мали стартап компании

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Битиќи: Се преговара со четири странски инвестиции

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании

Догодина ќе се градат две фотоволтаични електрани во Осломеј: Има заинтересирани компании

Македонската компанија „Настел“ е финалист за престижната меѓународна награда Оскари за градежништво 2020

Македонската компанија „Настел“ е финалист за престижната меѓународна награда Оскари за градежништво 2020

Која банка колку брои?

Која банка колку брои?

Град Скопје со еден потег го премина Центар во задолжување

Град Скопје со еден потег го премина Центар во задолжување