18 Јули, 2024
0.0254

Кинескиот извоз на патнички автомобили е зголемен за 28 отсто во јуни

Објавено во: Економија 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Кинескиот извоз на патнички возила достигна 378.000 единици во јуни, што бележи пораст од 28 отсто на годишно ниво и остана непроменет во споредба со претходниот месец, покажаа најновите податоци.

Со закрепнувањето на јужноамериканскиот пазар, извозот на автомобили од кинеска марка достигна 325.000 единици во јуни, што е за 31 отсто повеќе на годишно ниво, додека извозот на луксузни возила и автомобили направени од кинески и странски заеднички вложувања достигна 54.000 единици, што е за 12 отсто повеќе, според податоците објавени во понеделникот од страна на кинеската асоцијација за патнички автомобили.

Во истиот месец, извозот на нови енергетски возила (NEV) од Кина изнесуваше 80.000 единици, што е раст од 12,3 отсто на годишно ниво. Во првата половина од оваа година, извозот на NEV достигна 586.000 единици, што е за 21,2 отсто повеќе на годишно ниво, покажуваат податоците.

Податоците од здружението, кои ги опфаќаат сите домашни производители на патнички автомобили, исто така покажаа дека во првата половина од оваа година, малопродажбата на патнички автомобили надмина 9,84 милиони единици, што е за 3,3 отсто повеќе на годишно ниво.

Здружението проектира дека потрошувачката на патнички автомобили ќе продолжи да расте поради зголемената популарност на возилата во приватна сопственост и брзиот раст на паметните електрични возила.

Ентузијазмот меѓу сопствениците на автомобили за NEV, заедно со владините стимулации кои ги охрабруваат потрошувачите да ги заменат застарените возила со нови, ќе продолжи да ја забрзува побарувачката за автомобили, според здружението. 

извор Xinhua

Можеби ќе ве интересира

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот