23 Јули, 2024
0.0263

Кина ги зголемува напорите да го изгради Шангај во силен меѓународен финансиски центар

Објавено во: Економија 20 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Оваа панорамска воздушна фотографија направена на 10 јануари 2023 година покажува поглед на областа Луџиазуи во пилотската слободна трговска зона во Кина (Шангај) во Шангај во источна Кина. (Ксинхуа/Фанг Џе)

Кина ги интензивираше чекорите да ја развие својата општина Шангај во „силен меѓународен финансиски центар“ како дел од напорите за градење финансиска сила и промовирање на отворање на високо ниво.

Истражувачкото биро на Народната банка на Кина (PBOC), централната банка, во изјавата во вторникот откри низа мерки за подобрување на конкурентноста и влијанието на Шангај.

Централната банка ќе формулира акциски планови за Шангај за да ги олесни прекуграничните финансиски услуги и да ја зајакне финансиската поддршка за економијата на седиштето, се вели во соопштението.

Градот е охрабрен да стане зелен финансиски центар, со напори да се промовира ренминби како валута за цени за зелената енергија. Ќе се зајакне неговата комуникација со други меѓународни финансиски организации и центри за да се оптимизира деловното опкружување и да се привлечат повеќе странски институции и долгорочен капитал.

Новите мерки дојдоа во време кога Кина се изгради себеси во моќен финансиски центар и продолжи со висококвалитетен развој на финансискиот сектор.

Централната конференција за финансиска работа одржана минатиот октомври повика на забрзување на изградбата на нација со силен финансиски сектор. Целта беше детализирана на клучниот состанок на кој присуствуваа високи функционери во јануари оваа година, со низа основни елементи, вклучително и силни меѓународни финансиски центри.

Во соопштението на PBOC се нагласува потребата од меѓународни финансиски центри за нација која има за цел да развие силен финансиски сектор.

„Процесот на промовирање на изградбата на Шангај како меѓународен финансиски центар е процес на континуирани напори на земјата за проширување на отворањето“, се вели во соопштението.

Како еден од најинтернационализираните градови во Кина, Шангај игра клучна улога во финансиското отворање на земјата.

Градот може да се пофали со разновидна низа на финансиски пазари, вклучувајќи акции, обврзници и валути и обезбедува широк спектар на услуги од чување до порамнување и расчистување.

До крајот на 2023 година, во Шангај работеа 548 институции финансирани од странство, што претставува над 30 отсто од вкупните финансиски институции таму, а речиси 500.000 луѓе беа вработени во финансискиот сектор.

Како важен центар за интернационализацијата на ренминби, прекуграничните приходи и плаќања на ренминби во Шангај изнесуваа 23 трилиони јуани (3,23 трилиони американски долари) минатата година, што претставува речиси 44 отсто од вкупниот износ на земјата.

Во моментов, ренминби се појави како четврта најактивна валута во глобалното плаќање, трета во финансирањето на трговијата и петта во трансакциите.

Централната банка ќе ја подобри поврзаноста на финансиските пазари дома и во странство, ќе го зајакне управувањето со меѓународни стандарди и соработката во финансиската инфраструктура и ќе ја подобри правната и институционалната конструкција на финансиската инфраструктура, се вели во соопштението.

Ќе се работи на воспоставување финансиски регулаторен систем пропорционален на нивото на финансиска отвореност, со засилена дигитализација на регулативата и континуирано следење на прекуграничните текови на капитал во клучните области, индустрии и бизниси, се додава во соопштението.

Извор и фото: Xinhua

Можеби ќе ве интересира

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

ПОДЕМ НА ПАТУВАЊАТА СО ВОЗ: Кина изброја над 300 милиони железнички патнички патувања досега во летниот метеж

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

Николоски: Владата ќе бара дел од средствата за изградба на пруга до Бугарија, да се пренаменат за брзата пруга на Коридорот 10

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

Еден е Ворен Бафет од Пласница! Како „Пуцко Петрол“ од алашвериш со акции на ОКТА за еден ден заработи 7 милиони евра?

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

МИСЛЕА ДЕКА РАБОТАТА ЌЕ ДОЈДЕ САМА АКО ИЗГРАДАТ КУЌА И БАЗЕН - Вилите на море во една туристичка земја зјаат празни

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

КРИС ПАВЛОВСКИ Е СО МАКЕДОНСКО ПОТЕКЛО, РАБОТИ СО ТИМОТ НА ТРАМП ВО РАЗВИВАЊЕ НА RUMBLE - премиерот откри интересни детали

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

Агенцијата за енергетика стана дел од Министерството за енергетика, рударство и минерални суровини

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ

ВОЗАЧИ, НОВО ПОЕВТИНУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве ги новите цени, ќе важат од полноќ

ИТАЛИЈАНСКИ ЛАНЕЦ СУПЕРМАРКЕТИ ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе отвори неколку продавници

ИТАЛИЈАНСКИ ЛАНЕЦ СУПЕРМАРКЕТИ ВЛЕГУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Ќе отвори неколку продавници