18 Јули, 2024
0.0270

КЕЛНЕР ОД БОСНА ОТКРИ ЗА КОЛКАВА ПЛАТА РАБОТИ ВО ХРВАТСКА: Условите се многу подобри

Објавено во: Финансии 06 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Андреј К. е келнер од Бања Лука, кој на почетокот на мај почнал да работи во бар на ресторан во Истра и тврди дека условите за работа се многу подобри отколку во градот од каде што доаѓа. Тој е пријавен од првиот работен ден, а платата му е 1.100 евра, но не вклучува бакшиш, а освен тоа не плаќа ниту сместување, ниту храна.

Заработил дополнителна плата од прекувремена работа

„Во стан сум со двајца дечковци, секој има своја соба и целосна приватност. Ние не плаќаме за тоа. Бидејќи работам во ресторан, можам да јадам што сакам и кога сакам“, изјави тој за порталот srpska.info.

Иако работи шест дена во неделата, дежурствата траат 8 часа, а прекувремената работа е платена, односно според договорот со газдата парите за прекувремената работа ќе му се легнат на сметка кога ќе се врати дома. Андреј пресметал дека досега веќе заработил една дополнителна плата поради прекувремените часови.

„Не остануваме до утро“

„Понекогаш работам двапати, наутро од 7 до 11, а потоа навечер. Тоа време измеѓу е моето време кое сега го користам за пливање“, откри тој, признавајќи дека сака да работи ноќна смена бидејќи тоа му овозможува да спие подолго.

„Нема останување до сабајле, како во некои кафеани овде. Луѓето се фини, доаѓаат да јадат, да пијат нешто и да си одат“, објасни тој и додаде дека неодамна морал да си оди дома поради лични обврски и дека без проблем добил два дена одмор.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ 500 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ОРБАН, „БАЈПАСИРААТ“ ДОМАШНИТЕ БАНКИ, АМА И ЌАРУВААТ - издадена државна обврзница од 48 милиони евра со камата од 5,6 отсто

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

ЗАСИЛУВАЊЕ НА ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА - Кина ќе издаде ултра долги специјални државни обврзници од 55 милијарди јуани

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

БУЏЕТОТ ПАК ПОРАСНА ИАКО ЕКОНОМИЈАТА НЕМА ДА РАСТЕ КАКО ШТО СЕ ОЧЕКУВАШЕ – министерката бара одговорно работење од сите институции

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот