29 Мај, 2020
0.0465

Катимерини: Грција ги отвора границите најдоцна до 1 јули

Објавено во: Балкан 19 Мај, 2020

Грчката влада одлучи да ги отвори границите за туристите од Европската унија, Шенген-зоната и Израел најдоцна до 1 јули, но евентуално дури и порано, со можност од средината на јуни, објави Катимерини.

Релевантните одлуки на Владата се очекуваат утре или четврток, заедно со планот за поддршка на туристичката индустрија, но весникот веќе ги има основните информации.

Според истите извори, здравствените власти во земјата веќе го одобриле планот на владата да ги пуштаат туристите и останува да се финализира само датумот. Ова ќе зависи од епидемиолошките податоци на земјата, кои се многу охрабрувачки во моментот.

Отворањето на границите може да повлече и одлука сезонските хотели да започнат со работа од 15 јуни. Одлуките ќе ги соопшти утре премиерот Киријакос Мицотакис. Според одлуката на владата, патниците нема да бидат ставени во карантин или да се бара од нив да прават тест за коронавирусот.

Индивидуалните земји ќе имаат право да бараат дополнителни услови, но ЕУ побара да се почитува принципот на недискриминација.


Можеби ќе ве интересира

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

МОНСТРУМОТ ШТО ЈА ПОТРЕСЕ СРБИЈА - под силно полициско обезбедување почнува судењето на Малчанскиот берберин

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

Македонија на новиот проширен список со дозвола за влез во Црна Гора

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

ГРАЃАНИТЕ МОЖАТ ДА СЕ ПРИЈАВАТ: Град на Балканот нуди бесплатно летување

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

БиХ ГИ ОТВОРА ГРАНИЦИТЕ: Сепак Македонците нема да можат да патуваат во оваа земја

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

Како Србија го ублажи ударот на пандемијата?

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

МАЛИТЕ БИЗНИСИ ВО АЛБАНИЈА ФРЛЕНИ НА КОЛЕНА: Најмалку 20 отсто затворија, а 120.000 луѓе се без работа

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат