22 Март, 2023
0.0228

КАТАКЛИЗМА! Цените на гасот отидоа до небо, европски гигант пред колапс-моќна европска земја подготви план за судниот ден!

Објавено во: Економија, Анализа 06 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Најмоќната земја од ЕУ би можела да затвори многу фабрики доколку и остане без руска енергија, а најдобар пример за драматична ситуација е пропаѓањето на компанијата „Унипер“.

На Европа и се заканува вистинска катаклизма, предупредија експертите откако вчера цената на гасот буквално вртоглаво порасна, а од најбогатата европска земја Германија стигнаа поразителни податоци за потенцијалниот колапс на една од најмоќните енергетски компании во светот, германската „Унипер“, но и за почеток на економска војна.

„Унипер“ е гигант кој е најголем германски увозник на руски гас, поради што претрпе страшни удари од почетокот на војната во Украина во февруари.

Западот ја обвини официјална Москва и шефот на Кремљ Владимир Путин за конфликтот, поради што ги воведе најсилните економски санкции досега за неговата земја.

Речиси веднаш дошло до прекин во снабдувањето со руска енергија на Стариот континент, а со тоа и колапс на економијата каков што не бил забележан уште од почетокот на Втората светска војна.

И така, во моментите кога цената на гасот вчера скокна на речиси 1.820 долари за 1.000 кубни метри, а „Унипер“ побара помош од владата во Берлин во вртоглава сума од дури девет милијарди долари за да излезе од калта, имаше извештаи дека Германците прават големи подготовки за доаѓањето на судниот ден, т.е. сценарио во кое Руската Федерација наскоро би можела целосно да престане да испорачува гас за Европејците.

Иако не се знае кога точно би можел да дојде тој ден, се верува дека тоа секако би повлекло затворање на сите фабрики кои се сметаат за несуштински, а сите останати енергетски резерви би се фокусирале на клучните параметри за опстанок на една држава.

- Први ќе им се прекине снабдувањето со гас на компаниите со раскинливи договори доколку се спроведе рационализација. А потоа има гасни електрани, кои не се неопходни за стабилноста на мрежата. Следни на ред се големите индустриски клиенти, кои сочинуваа околу 37 отсто од побарувачката на гас во земјата во 2021 година - пишува експертскиот портал Energypost.eu, истовремено предупредувајќи дека тоа може да доведе дури и до прекин на производството на многу прехранбени производи кои не се сметаат за суштински.

Од друга страна, Германија, која во моментов има пополнети само 55 отсто од резервите на гас, може да ги користи тие капацитети само за одржување на клучните системи.

- Во случај на тешка гасна криза, приоритет ќе се третираат таканаречените заштитени потрошувачи. Ова ги вклучува домаќинствата, малите бизниси како пекари, супермаркети и основните социјални услуги како што се болниците, училиштата, полициските станици или производителите на храна - според Energypost.eu.

За ова прашање говореше и Клаус Милер, претседател на германската федерална мрежна агенција (Bnetza).

- Има широк спектар на фактори, така што однапред воспоставувањето јасен распоред за исклучување е многу предизвикувачка задача - нагласи тој.

А колку е сериозна ситуацијата, најдобар пример е судбината на компанијата „Унипер“, чие раководство не сакаше да се огласува откако во медиумите протекоа информации дека компанијата се обратила до државата за помош.

Имено, Блумберг наведе дека владата предводена од канцеларот Олаф Шолц размислува за спроведување на низа мерки за помош на болниот гигант - од заеми, до идејата државата да преземе мнозински удел во компанијата, до трансфер на дел од зголемувањето на трошоците за клиентите.

– На почетокот на неделава акциите на „Унипер“ потонаа за цели 28 отсто, па нејзината пазарна вредност достигна 4,14 милијарди евра. Аналитичарите проценуваат дека намалените руски залихи го чинат Унипер 30 милиони евра дневно - според Блумберг, цитирајќи ги зборовите на германскиот министер за енергија Роберт Хабек, кој предупреди дека гасната криза може да предизвика колапс на пазарот и да го одведе светот во голема финансиска криза.

Тој потврди дека плановите за рационализација се веќе поставени, што може да доведе до тоа силна германска индустрија да се соочи со недостиг.

- Не се занимаваме со носење некакви непредвидливи одлуки, туку со економска војна. По намалувањето на испораките за цели 60 отсто, логично е она што следува – предупреди Хабек.извор: република.рс

Можеби ќе ве интересира

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Бехтел и Енка на 4 април започнуват со изградба на автопатите, најавен спектакл

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Владата му порача на ЕСМ да го продолжи договорот со топланите на Адора

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

Јајцата и оризот се замрзнуваат на цените од 15 март

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

БАНКАРСКИ БРАК ПОД ПРИСИЛА: Зошто швајцарскиот план за спас на „Кредит Свис“ повторно ги зацрвене берзите

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

Ако сигурната Швајцарија не може да ги спаси своите банки, тогаш кој може?

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА ВО ЈАНУАРИ СКОРО 34 ИЛЈАДИ - еве каде има раст на платите

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата

Битиќи: Во 2023 ќе ја преполовиме инфлацијата, 2024 е година на закрепнување на економијата