22 Март, 2023
0.0232

КАМАТИТЕ ЌЕ МОРА ДА РАСТАТ - шефот на Бундесбанката најавува ново зголемување на каматните стапки

Објавено во: Финансии 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Инфлацијата во еврозоната се уште е присутна, па Европската централна банка (ЕЦБ) ќе мора дополнително да ја олади со прилагодување на основната каматна стапка, оценува шефот на Бундесбанката, Јоаким Нагел. 

„Каматите сепак ќе мора да растат“, изјави банкарот за онлајн изданието на магазинот „Шпигел“. ЕЦБ од јули четири пати ја зголеми основната каматна стапка, која сега изнесува 2,5 отсто.

„Веќе најавивме корекции за февруари и март и нема да ме чуди ако потоа ги зголемиме и каматните стапки“, изјави претседателот на Бундесбанката и член на УО на ЕЦБ.

ЕЦБ се обидува да ја задржи инфлацијата на два проценти годишно. Сепак, комбинацијата на кризи - особено зголемените цени на енергијата и храната поради војната во Украина - го поттикна растот на малопродажните цени на рекордни 8,6 проценти во 2022 година.

Со зголемување на каматните стапки, монетарните власти се обидуваат да ја потиснат инфлацијата, што пак ги поскапува кредитите, го забавува економскиот раст и ја потиснува потрошувачката, а со тоа и цените.

Инфлацијата, навистина, донекаде забави во декември, но сепак е на годишно ниво од 8,6 отсто во Германија и 9,2 отсто во еврозоната.

„Мораме да бидеме внимателни и да не се прилагодуваме на силната инфлација. Не е изненадувачки што стапката беше малку пониска во декември“, рече Нагел. „И покрај олеснувањето, инфлацијата останува превисока.

Следниот состанок на бордот на ЕЦБ со каматните стапки на дневен ред се одржува на 2 февруари.

(See Biz)

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

ЕВЕ ШТО ЗНАЧИ ДОБРА ПЛАТА ВО ГЕРМАНИЈА: Колкава е просечната?

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ЗА СЕКОЈ СЛУЧАЈ - швајцарската Влада и централна банка досега за УБС и Кредит Свис обезбедија 260 милијарди франци

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СКЕНИРАЧИТЕ НА ФИСКАЛНИ, ОСОБЕНО ЗА ПОБОГАТИТЕ - прагот за поврат преку МојДДВ се зголемува на 2.100 денари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ЊУЈОРШКА БАНКА ГО КУПУВА ГЛАВНИОТ ДЕЛ НА SIGNATURE BANKI - сумата изнесува 2,7 милијарди долари

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

ИТЕН СОСТАНОК ВО ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - се собираат членовите на Надзорниот одбор, тема се потресите на пазарите

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

СЕ ЈАВИ ТРИФУН КОСТОВСКИ, ПОРАНЕШНИОТ ГАЗДА: Зградата на бившата Еуростандард банка не смее да биде подолу од 12 милиони евра

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАНТЕЛЕОН ГС ЈА КУПУВА ЗГРАДАТА НА ЕУРОСТАНДАРД БАНКА? Понудивме 5,37 милиони евра - се очекува одобрување од Собранието на доверители

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

ПАРИТЕ НА НАШИТЕ БАНКИ СЕ ГЛАВНО ДОМА, БЕЗБЕДНИ СЕ ЦЕЛОСНО ОД ПОТРЕСИТЕ НАДВОР - гувернерката Ангеловска-Бежоска за Фактор

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“

КОЛКУ СЕ ГОЛЕМИ И МОЌНИ НАШИТЕ БАНКИ, ФАКТОР СО НАЈНОВИ БРОЈКИ - еве ја активата, НБМ вели „Пропаста на СВБ ништо не им може“