23 Април, 2024
0.0247

КАКОВ ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА КРАЛОТ ЧАРЛС, ВИЛИЈАМ ПОБЕСНЕЛ: Никој не очекуваше да му прости на Хари

Објавено во: Свет 30 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Според извори од британската палата, кралот Чарлс, наводно, го повикал надбискупот од Кентербери, Џастин Велби, да посредува за договор за принцот Хари и Меган Маркл да присуствуваат на неговото крунисување, што го налути Вилијам.

Британскиот крал Чарлс Трети е подготвен да му прости на својот син Хари. Според британските медиуми, повикувајќи се на извори од Палатата, монархот наводно побарал од надбискупот од Кентербери, Џастин Велби, да посредува за договор со „одметнатото“ кралско семејство за принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл да присуствуваат на неговото крунисување, закажано за на 6 мај оваа година во Вестминстерската опатија.

Како што пишуваат медиумите, кралот Чарлс проценил дека би било помалку штетно доколку Хари и Меган присуствуваат на крунисувањето, отколку ако бидат целосно исклучени од церемонијата. Сепак, на желбата на неговиот татко жестоко се спротивстави принцот Вилијам, кој верува дека неговиот помлад брат може да направи некој трик за тој и Меган да бидат во центарот на вниманието на крунисувањето, а не кралот Чарлс.

Извор близок до британското кралско семејство изјавил дека размислуваат под кои услови Хари и Меган би можеле да присуствуваат на крунисувањето.

- Вилијам бара на неговиот брат да му бидат претставени точно пропишани услови на однесување за време на крунисувањето и да им се посочи најконкретно дека тој и Меган мора безпоговорно да се покоруваат сè што ќе им биде кажано доколку сакаат да присуствуваат на крунисувањето - рекол изворот.

Сепак, прашање е дали Хари ќе се согласи на такви услови.

Инаку, британските медиуми направија и анкета меѓу граѓаните со прашањето: „Дали Хари треба да присуствува на крунисувањето или не?“. Повеќе од половина од анкетираните веруваат дека тој нема што да бара на тој настан. Поголемиот дел од луѓето, односно оние кои го осудуваат однесувањето на Хари, имаат над 50 години, додека помладите меѓу 20 и 35 години истакнуваат дека без разлика на се, на „одметнатото“ кралско семејство треба да му се дозволи да се појави со сопругата на крунисувањето.


Можеби ќе ве интересира

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

ЗЕЛЕНСКИ: Ако француските авиони можеа да го заштитат небото на Израел, зошто не и на Украина?

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) РУСИТЕ ЈА ПОГОДИЈА ТЕЛЕВИЗИСКАТА КУЛА ВО ХАРКОВ: Taa се скрши на половина и се урна

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ ОБЈАВИЈА СНИМКА: Еве како го уништија бродот Комуна на Крим

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

ГРЦИЈА, ИТАЛИЈА И ФРАНЦИЈА СЕ НАЈЗАДОЛЖЕНИ ЗЕМЈИ: Бугарија и Естонија најмалку, еве што покажуваат податоците

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

Дуда: Полска е подготвена да распореди нуклеарно оружје на НАТО на своја територија

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

ОРБАН ПРЕДУПРЕДУВА: Во Европа владее воено расположение, Брисел си „игра со оган“

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

СО ПАДОТ НА ПРОДАЖБАТА ПАЃААТ И ЦЕНИТЕ: Тесла ги поевтинува своите автомобили во Европа, Африка и Блискиот Исток

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ПРИНЦОТ ХАРИ ЗАСЕКОГАШ ГИ ПРЕКИНА ВРСКИТЕ СО КРАЛСКОТО СЕМЕЈСТВО?: Во јавноста протекоа лични документи

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)

ДУБАИ СЕКОГАШ Е НАД НИВОТО - НЕРЕАЛНИ СЦЕНИ ПО ПОПЛАВИТЕ: Еве вака се превезуваат скапите автомобили (ВИДЕО)