21 Октомври, 2021
1.5794

КАКОВ РАСПЛЕТ ЌЕ ИМА ЗА ТАРГЕТ ГРУП: Обвинителството е на потег

Објавено во: Економија 22 Септември, 2021

Ќе биде ли наскоро отворена истражна постапка за пријавата која пред пет години ја поднесе Централниот регистар против фирмата Таргет груп. 

Како што веќе објавивме јавен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство (ОЈО) повикал на распит претставници на „Таргет груп“ кој всушност се товари за кривичното дело неовластено навлегување во компјутерскиот систем и препродавање податоци без овластување преку нивната веб апликација „Бизнис мрежа“. Откако ЦР пријавил штета од „Таргет груп“ ОЈО ги превзело следниве мерки:

-Предметот за кој покажувате интерес е во фаза на предистражна постапка. Информацијата за отштетното побарување од Централниот регистар е доставено до надлежниот јавен обвинител. Јавниот обвинител упати покана за распит до пријавените лица, по што ќе биде донесена одлука за натамошното постапување, е одговорот што „Фактор“ вчера го доби од прес-службата на скопско ОЈО.

Како што досега „Фактор“ пишуваше во неколку наврати, Централен регистар до МВР пријавил незаконитости во работењето на „Тагрет груп“. Од министерството направиле истрага, ги споредиле базите на податоци и поднеле кривична пријава до скопското Основно јавно обивнителство. ЦР пријавил дека  „Таргет груп“, не само што прави кривично дело со упад во системот туку противзаконски превзема и препродава нивни податоци преку платформата „Бизнис мрежа“.


Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата