04 Декември, 2023
0.0285

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат

Објавено во: Финансии 28 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Како живеат Балканците во Германија? Често прашање на кое денес повеќе од се бара одговор. Над 400.000 лица од Балканот живеат и работат во оваа најсилна европска економија, која се уште трпи од последиците од руско-украинската воена криза, но која буквално плаче за работници. Најчесто станува збор за млади до 45 години, но денес во Германија има и постари лица кои ја чекаат пензијата и нивен личен услов е да се вратат во татковината.

Просечниот Балканец во Германија заработува од 1.500 до 4.000 евра, најчесто изнајмува стан, знае донекаде германски, ги образува децата, зборот пензија е важен и не би се вратил во татковината додека може да работи и да заработува.

На прашањето зошто и што им е толку подобро таму, велат дека сè е некако „полесно, побавно, поорганизирано и со многу помалку стрес и размислување за утре“. Но, многумина велат и дека татковината е во срцата и дека летата и одморите се резервирани за роднините и дека тогаш не се жалат на пари.

Своето постоење го темелат на работата, најчесто во помалите фирми од областа на угостителството и производството, но и во здравството, металната индустрија, градежништвото, земјоделството, услугите за чистење, обезбедувањето...

За повеќето од овие работни места не им е потребно добро познавање на јазикот, иако тоа е пожелно, додека во здравството тоа е задолжително. Со текот на годините многу од нив го учат јазикот, постарите се мачат, но на децата што учат со текот на времето им станува како мајчин јазик.

Како по правило, колку се подобри квалификациите и колку подобро зборуваат германски, толку полесно им е на нашинците во Германија да најдат работа и да останат долгорочно. Сепак, поголемиот дел од работниците од Балканот во Германија работат на оние послабо платени работни места, за кои е потребна само диплома за завршено средно образование и површно познавање на јазикот.

Мажите најчесто заработуваат во градежништво и сродни дејности, каде во просек заработуваат и до 2.500 евра месечно. Циглар заработува 3.214 евра, молер 2.975 евра, а ковач 3.053 евра месечно. Вештината на заварувач се плаќа околу 2.819 евра, а на керамичарот околу 3.000 евра. Возач на виљушкар, на пример, има просечна плата од 2.679 евра, а работник на пат 3.463 евра. Сето тоа се просечни плати според официјалната статистика.

Голем број Македонци и Срби работат во Германија како готвачи или келнери во угостителството, а платите таму се нешто помали, околу 1.800 евра во просек.

Нашите медицински сестри во оваа економски најразвиена европска земја заработуваат и до 2.600 евра. Она што е интересно е што многу Срби во Германија често работат дополнителна таканаречена „мини работа“. Тие обично работат по околу два часа на вакви работи и во просек можат да им носат околу 1.000 евра месечно.

Сега, традиционално, најбараните работници во здравството, медицинските сестри и лекарите, па така и најголемиот број работници кои го напуштија Балканот, се токму од овој сектор. Физиотерапевт има просечна плата од 2.588 евра, болничар 3.511 евра, медицинска сестра 3.645 евра, забен техничар 2.590 евра. Медицинско-технички лаборант 3.497 евра, а лекарите во просек 6.337 евра.

Нашите луѓе се вработени во струката со дипломи од различни факултети, па машински инженер заработува околу 6.173 евра, електроинженер 6.300 евра, архитект 4.122 евра. Програмерите се многу добро платени, што е тренд во целиот свет. Ним им е многу важно државјанството.

Зошто одиме во Германија?

Според нашите гастарбајтери во Германија, причините за заминувањето се, велат, реални - многу поголема заработка за иста работа отколку во нашите земји на Балканот, поудобен живот и како што тврдат помалку стрес, брзање, страв за егзистенција и прашања. за тоа како на семејството да му се обезбедат барем основни средства за живот.

- Се е некако полесно, помирно. Во многу компании, можете да изберете дали сакате да работите шест или осум часа или прекувремено. Така, сопружниците со деца најчесто одлучуваат сопругата да работи со скратено работно време, а сопругот осум часа дневно. Предноста е што училиштето и работата се практично блиску до дома за сите нас и што не губиме време или трпение во превоз и гужви... Се знае дека ќе земете плата на време и дека ќе имате доволно пари. да ги покриеш сите трошоци без одбитоци и пресметки од што да се откажеш - вели Мирко, кој четири години живее во Ахен со сопругата и двете деца.

Како што наведува, сите од Балканот кои работат обично се кредитоспособни, па речиси сите земаат добри автомобили на кредит. Но, ретко се одлучуваат за недвижен имот бидејќи се работи за долгорочни заеми од 20 и повеќе години.

Проблем со сместување

Малкумина Македонци во Германија имаат сопствен стан. Секој го изнајмува просторот каде што живее, но и тука има правила - не може да имаш, да речеме, 4 члена од семејството на 30 квадрати. А, киријата во никој случај не е занемарлив трошок и во просек изнесува околу 1.000 евра.

Минхен

Еднособен стан (во центар) 1.355 евра

еднособен стан (надвор од центар) 1.037

трособен стан (надвор од центар) 1.894

Дортмунд

Еднособен стан (во центар) 665,00

еднособен стан (надвор од центар) 366,00

трособен стан (во центар) 1.450,00

трособен стан (надвор од центар) 800,00


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДАЛИ ИМАТЕ ЕВТИНА ТАРИФА: Чекајте да се појави оваа ознака на броилото

ЕВЕ КАКО ДА ЗНАЕТЕ ДАЛИ ИМАТЕ ЕВТИНА ТАРИФА: Чекајте да се појави оваа ознака на броилото

ГЕРМАНЕЦ ГАЗДА НЕ ТИ ДАВА НИ ПОТТА ДА СИ ЈА ИЗБРИШЕШ: Исповед на гастарбајтер од Германија, вели „рмбал“ шест месеци и тие му биле најтешки

ГЕРМАНЕЦ ГАЗДА НЕ ТИ ДАВА НИ ПОТТА ДА СИ ЈА ИЗБРИШЕШ: Исповед на гастарбајтер од Германија, вели „рмбал“ шест месеци и тие му биле најтешки

ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ ДОБИ НОВ ЧЕТИРИГОДИШЕН МАНДАТ - и натаму ќе биде член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка

ЗОРАН ЈОВАНОВСКИ ДОБИ НОВ ЧЕТИРИГОДИШЕН МАНДАТ - и натаму ќе биде член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка

„CREDIT SUISSE“ ИМА ЛИСТА НА ЗЕМЈИ СО НАЈМНОГУ МИЛИОНЕРИ: Македонија ја нема, а еве кои балкански земји имаат богашати

„CREDIT SUISSE“ ИМА ЛИСТА НА ЗЕМЈИ СО НАЈМНОГУ МИЛИОНЕРИ: Македонија ја нема, а еве кои балкански земји имаат богашати

НЕКОЈ ПОВТОРНО КУПУВА АКЦИИ ОД СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА - кај кого заврши малиот пакет од половина процент за 67 илјади евра

НЕКОЈ ПОВТОРНО КУПУВА АКЦИИ ОД СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА - кај кого заврши малиот пакет од половина процент за 67 илјади евра

САМИТОТ НА „ОБСЕ“ ГО НАЛУТИ ПРИВАТНИОТ СЕКТОР: Кој ќе ни надомести за неработниот ден?

САМИТОТ НА „ОБСЕ“ ГО НАЛУТИ ПРИВАТНИОТ СЕКТОР: Кој ќе ни надомести за неработниот ден?

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ОД 1.500 ДО 3.000 ДЕНАРИ ПЛУС - Дел од антикризните мерки насочени и кон најстарите жители

ПЕНЗИОНЕРИТЕ ЌЕ ДОБИВААТ ОД 1.500 ДО 3.000 ДЕНАРИ ПЛУС - Дел од антикризните мерки насочени и кон најстарите жители

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

НА 16 ГОДИНИ СТАНА САМ СВОЈ ГАЗДА: Овој тинејџер е овчар, има 150 овци и не планира да смени професија

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми

СЕРИОЗНА КРИЗА ВО ГЕРМАНИЈА: Берлин тешко дека може да најде излез- Шолц предизвика големи проблеми