04 Декември, 2023
0.0252

Kaко се живее со минималец во Швајцарија?

Објавено во: Економија 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Платата од 4.000 франци во Швајцарија значи дека сте сиромашни.

Работење за минималец во Швајцарија би значело живеење на работ на сиромаштијата. Зголемувањето на кириите, недостигот на станбени единици, зголемување на цените на здравственото осигурување има и во Швајцарија. Кога луѓето ќе го платат сето тоа, остануваат малку пари. Даниел Лаупер од хуманитарната организација Каритас изјави дека ситуацијата станала небезбедна за многу луѓе поради пандемијата на коронавирус. Болен е срамот на оние кои бараат помош, објави Кликс.ба. Скоро 750.000 луѓе се погодени од сиромаштијата. 

Министерот за здравство во заминување Ален Берсет најави поскапување на здравственото осигурување.

„Трошоците за здравствено осигурување ќе се зголемат на 8,7 отсто во текот на 2024 година“, рече Берсет. Весникот Ној Цурхер Цајтунг објави дека поскапувањето за семејство со две деца ќе изнесува 1.000 франци годишно. Швајцарија во моментов троши 5,5 милијарди франци за субвенционирање на премиите за здравствено осигурување.

Ова е сума еднаква на буџетот на армијата на државата. Инфлацијата во Швајцарија е пониска отколку во повеќето европски земји, но таа е висока според швајцарските стандарди. Директорот на Федералната канцеларија за станбени прашања очекува до 2026 година кириите да се зголемат за 15 отсто.

Фото: Zoonar GmbH / Alamy / Alamy / Profimedia

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

Кина постави нови цели во модерната електрификација

Кина постави нови цели во модерната електрификација

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје