04 Јули, 2020
0.0434

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

Објавено во: Економија, Свет 27 Мај, 2020

Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, денеска ќе го објави планот на ЕУ за опоравување на економијата по пандемијата во земјите членки на Унијата. Истовремено, таа ќе го презентира и предлогот за новиот седумгодишен буџет на Европската Унија, кој требаше да биде донесен оред неколку месеци, но земјите на Унијата не дојдоа до конечен договор.

Фон дер Лајен пред точно две недели истакна дека новиот предлог за буџетот на ЕУ е тесно поврзан со мерките за задравување на економијата и тоа ќе биде комбинација од заеми и бесповратна помош. Според неа сетот економски мерки всушност ќе биде комбинација од седумгодишниот буџет и инструменти за опоравување на економиите во земјите членки и тоа задолжување на пазарите на капитал со гаранција на државите членки.

Предлозите мора едногласно да бидат усвоени од сите земји на ЕУ, како и од страна на Европскиот парламент од кого се очекува целосна согласност на договореното.

Инаку, седумгодишниот буџет на ЕУ ќе биде во функција од јануари 2021 до 2027 година, а дотогаш, најверојатно Европската комисија ќе даде предлог решение како во меѓувреме да им се помогне на земјите кои се економски најпогодени од пандемијата на корона вирусот. 


Можеби ќе ве интересира

И препакувана морска риба е македонски производ

И препакувана морска риба е македонски производ

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Ампева: Државата давала субвенции, газдите не им исплатувале плата на текстилните работници

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

Порасна минималецот: Од месецов повисока плата

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ПАНДЕМИЈАТА ГИ ОСТАВИ БЕЗ РАБОТА: Повеќе од 3.500 невработени имаме во јуни

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

ВО КРИЗА ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА: Руската економија е на колена

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Стравот од втор бран на коронавирус ги „урна“ цените на нафтата

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Шведска сепак профитираше од тоа што не воведе карантин

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Ова се топ три градови со најмногу милијардери

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay

Нова услуга од Халкбанк: Бесконтактно плаќање со Mastercard преку новата апликација HalkPay