30 Март, 2020
0.0379

КАБИНЕТОТ НА ЗАЕВ: Ќе носиме одлуки согласно државните интереси

Објавено во: Македонија 18 Октомври, 2019

Во тек се консултации на различни нивоа, брифираат од кабинетот на премиерот Зоран Заев. 

„Одлуките се носат исклучиво согласно највисоките интереси на државата и на граѓаните. Штом има одлуки истите веднаш ќе бидат изнесени пред јавноста. Премиерот оствари комуникација и со премиерите на Германија, Шведска, Бугарија, Словенија, Малта и други европски лидери, вклучително и со еврокомесарот Хан. Од сите европски лидери стигна јасна порака со поддршка државата да продолжи по патот по кој тргна, да продолжи со реформите и интеграциите. Сите оддадоа јасно признание за сите чекори кои ги презеде Северна Македонија и дека земјата и граѓаните се целосно подготвени, но дека неколку земји на ЕУ не се подготвени“, додаваат оттаму. 

Италијанската новинска агенција ANSA претходно јави дека премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, си дал оставка. Агенцијата се повикува на дипломатски извори од Брисел.

Можеби ќе ве интересира

ВЕТЕРИНАРИТЕ СМИРУВААТ: Домашните миленици не го пренесуваат коронавирусот на луѓето

ВЕТЕРИНАРИТЕ СМИРУВААТ: Домашните миленици не го пренесуваат коронавирусот на луѓето

Тестирања за Ковид-19 во Поликлиниката Чаир, и „Млин Балкан“

Тестирања за Ковид-19 во Поликлиниката Чаир, и „Млин Балкан“

Нема визи за САД, студентите не знаат што со договорите за работа кои ги потпишале

Нема визи за САД, студентите не знаат што со договорите за работа кои ги потпишале

Карантин во хотелот Дрим по слетувањето од Бон

Карантин во хотелот Дрим по слетувањето од Бон

Заев: Целта на нашите мерки е да се спречи губење на работни места

Заев: Целта на нашите мерки е да се спречи губење на работни места

На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

ИНТЕРВЈУ ЗАЕВ: Во буџетот ќе недостигаат 2,2 милијарди евра, сега сите мора да стиснеме заби

ИНТЕРВЈУ ЗАЕВ: Во буџетот ќе недостигаат 2,2 милијарди евра, сега сите мора да стиснеме заби

Пандев и Елмас се соочуваат со помали плати во Италија

Пандев и Елмас се соочуваат со помали плати во Италија

Славјанка Петровска: Постапка за одговорност кај грубите полицајци

Славјанка Петровска: Постапка за одговорност кај грубите полицајци