18 Јули, 2024
0.1888

ЈЕРМАК ИМА ГОЛЕМА МОЌ: Дали Зеленски паѓа во сенка?

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Советникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, Андриј Јермак добива поголема моќ. 

Со Украина управува шефот на кабинетот на украинскиот претседател Володимир Зеленски, пишува Тајмс, повикувајќи се на изјави на повеќе украински функционери за растечката моќ на Јермак.

Овој 52-годишник од претходно го опишуваат како „десната рака на Зеленски“ и „вистинскиот моќник во Украина“, но, според изворите на Тајмс, тој во меѓувреме станал повеќе од тоа.

„Авторитетот на Јермак го надминал авторитетот на сите избрани украински функционери. Некои извори одат толку далеку што во низа интервјуа го опишуваат како „фактичкиот шеф на државата“ или „потпретседателот на Украина“, пишува во текстот на Максим Такер.

Такер, кој претходно работел како активист на Амнести интернешнал за Украина, тврди дека разговарал со припадници на „владата, војската, органите за спроведување на законите и дипломатски извори“, од кои многумина барале анонимност. Јермак го опишува како „најголемата мана“ на Зеленски, а неговото однесување како „жед за моќ“.

Според Дарија Калењук, извршната директорка на Акцискиот центар за борба против корупцијата, „големата грешка на Зеленски е што толкав авторитет му доверил на Јермак, кој очигледно е опиен од власта“.

Воени функционери го обвинуваат Јермак дека го отпуштил генералот Валериј Залужни во февруари, бидејќи го сметал за ривал.

Портпаролот на кабинетот на Зеленски го негира тоа, тврдејќи дека Залужни не е отпуштен, туку унапреден во амбасадор во Британија, „што значи дека ужива повисоко ниво на доверба“.

Портпаролот на претседателскиот кабинет, кој го предводи Јермак, ги отфрла сите критики на сметка на шефот на кабинетот како „пропагандни напади“.

„Зеленски е тој кој ги носи сите клучни одлуки“, инсистира портпаролот.

Јермак е поранешен филмски продуцент кого Зеленски, комичарот кој стана претседател, го доведе во владата во 2019 година. 

Инаку, украинскиот претседател  Зеленски и германскиот министер за одбрана Борис Писториус ги посетија украинските војници кои се обучуваат за користење на системот за воздушна одбрана Патриот.

foto EPA

Можеби ќе ве интересира

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

КРАЛОТ ЧАРЛС КУПИЛ СТАН ВО „РЕДОТ НА МИЛИЈАРДЕРИТЕ“ ВО ЊУЈОРК: Еве колку чини новиот имот од 1.000 квадратни метри

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари