17 Јули, 2024
0.0254

ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНЦИТЕ: Сѐ што треба да знаете за животот во Појасот Газа

Објавено во: Анализа, Свет 19 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Дом на 2,2 милиони луѓе, Појасот Газа се протега na 41 километар долга и 10 километри широка - енклава опкружена со Средоземното Море, Израел и Египет.

Првично окупирана од Египет, Газа беше окупирана од Израел за време на Блискоисточната војна во 1967 година.

Во 2005 година, Израел ја повлече својата војска и околу 7.000 доселеници.

Газа сега е под контрола на екстремистичката исламистичка група Хамас, која ги собори силите лојални на тогашната владејачка палестинска управа по насилната поделба во 2007 година.

Оттогаш, Израел и Египет го ограничија движењето на стоки и луѓе во и надвор од Газа, објаснувајќи дека блокадата е неопходна од безбедносни причини.

Хамас, кој беше прогласен за терористичка организација од САД, Европската унија и Велика Британија, како и од другите големи сили, водеше неколку војни со Израел откако ја презеде власта во Газа.

Испука, или им овозможи на други екстремистички групи да истрелаат илјадници ракети врз Израел и изврши други смртоносни напади.

Што го поттикна последното насилство?

Стотици екстремисти на Хамас започнаа напад без преседан врз јужен Израел на 7 октомври 2023 година, при што загинаа најмалку 1.200 луѓе и киднапираа десетици заложници кои потоа беа однесени во Газа.

Израел одговори со лансирање бранови воздушни и артилериски напади врз Газа, при што загинаа повеќе од 1.400 Палестинци, а своите трупи се собираат долж границата за можна копнена операција.

Израелскиот премиер вети дека ќе го победи Хамас во војна и дека ќе го „промени Блискиот Исток“.

„Тотална опсада“

Како одговор на нападот на Хамас, израелскиот министер за одбрана нареди „целосна опсада“ на Газа на 9 октомври, додавајќи: „Нема да има струја, храна, гориво, сè ќе биде затворено“.

Министерот за инфраструктура на Израел подоцна го прекина снабдувањето со вода во Газа.

Овој потег веднаш ја влоши и онака лошата хуманитарна ситуација во Газа, каде 80 отсто од населението мора да добие меѓународна помош.

Единствената електрана во Газа беше затворена откако остана без гориво на 11 октомври, оставајќи ги болниците преполни со повредени да се потпрат на резервните генератори.

Некои болници со ограничени резерви се очекува да останат без гориво во рок од неколку дена.

Повеќе од 600.000 луѓе останаа и без вода за пиење кога Израел одлучи да го прекине снабдувањето со вода во Газа.

На локалните пумпи за вода и канализациски системи исто така им е потребно гориво за работа.

Затворањето на граничниот премин Керем Шал со Израел за движење на стоки, исто така, значеше дека резервите на храна се при крај: третина од продавниците во Газа пријавуваат недостиг на основни прехранбени производи.

Обединетите нации велат дека повеќето продавници имаат доволно храна за околу две недели.

Најмалку 200.000 луѓе се раселени, кои побегнале во страв за своите животи или затоа што нивните домови биле уништени во воздушни напади.

Повеќето се засолниле во училиштата на ОН.

Постојани прекини на струја

Дури и пред сегашниот конфликт, прекините на струја беа секојдневна појава во Газа, при што домаќинствата добиваа во просек само 13 часа електрична енергија дневно, според бројките на ОН.

Појасот Газа купи речиси две третини од својата електрична енергија од Израел, а остатокот произведен од електраната во Газа (GPP).

Но, заедничката понуда задоволува само помалку од половина од побарувачката.

За да се справат со прекините на струја, комуналните претпријатија и домаќинствата треба да се потпрат на резервните генератори.

Но, тие се несигурни поради нивната зависност од ретко гориво и резервни делови, кои се предмет на увозни ограничувања бидејќи Израел ги класифицира како стоки со „двојна употреба“ - цивилна и воена.

Затворање на границите

Цивилите имаат мала надеж дека ќе можат да ја напуштат Газа за да избегнат конфликт.

Израел на неодредено време го затвори граничниот премин Ерез во северниот дел на Појасот Газа, додека граничниот премин Рафах на југ, контролиран од Египет, беше затворен на 9 и 10 октомври поради израелските воздушни напади во близина на капијата на палестинската страна.

Пред ескалацијата, на Палестинците им беше забрането да ја напуштаат Газа преку Израел, освен ако не добијат дозвола за излез издадена од Израел.

Дозволите се ограничени на приматели на плата, деловни луѓе, здравствени пациенти и нивните придружници, како и хуманитарни работници.

Во август, 58.600 луѓе добиле дозвола да го преминат Ерез, што е за 65 отсто над месечниот просек за 2022 година, според податоците на ОН.

Палестинците кои сакаа да го преминат Рафах, за тоа време, мораа да се пријават во палестинската управа неколку недели однапред и да поднесат барање до Египет, кој наметнува ограничување на бројот на луѓе и ги подложува на строги безбедносни контроли.

Египет дозволи 19.600 луѓе да ја напуштат Газа преку Рафа во август, што е најголем број од јули 2012 година.

Пренатрупаност и оштетени домови

Газа има една од највисоките густини на население во светот.

Во просек, има повеќе од 5.700 луѓе на квадратен километар - многу слично на густината на населението во Лондон - но тој број скока на повеќе од 9.000 во градот Газа.

Според податоците на ОН, нешто повеќе од 75 отсто од населението на Газа - околу 1,7 милиони луѓе - се регистрирани бегалци.

Повеќе од 500.000 од нив живеат во осум преполни кампови низ појасот.

Судирите меѓу палестинските милитанти во Газа и Израел и бавната реконструкција оставија многу луѓе во Газа без соодветни станови.

ОН во јануари соопштија дека од 13.000 уништени домови по 2014 година, околу 2.200 допрва треба да добијат средства за реконструкција.

Други 72.000 домови кои беа делумно оштетени не добија помош за реконструкција.

Реконструкцијата е отежната поради ограничениот пристап до градежни материјали и специјализирана опрема поради ограничувањата на Израел за предметите со „двојна употреба“.

Палестинските власти велат дека сегашните израелски воздушни напади уништиле 1.000 домови, а 500 се толку сериозно оштетени што се непогодни за живеење.

Здравствената служба под притисок

Јавните здравствени установи во Газа се преоптоварени и често погодени од прекини на електрична енергија и недостиг на медицински материјали и опрема.

Многу услуги и специјалистички третмани не се достапни.

Обединетите нации велат дека виновни се блокадата од Израел и Египет, помалите здравствени трошоци на Палестинската управа од Западниот Брег и внатрешниот политички конфликт меѓу палестинската управа, која е одговорна за здравјето на палестинските територии, и Хамас.

Пациентите од Газа на кои им е потребна здравствена заштита за спасување живот или суштински третман во болниците на Западниот Брег или Источен Ерусалим мора прво да добијат одобрение од палестинската управа, а потоа дозвола за напуштање на Газа од израелските власти.

Од 2008 до 2022 година, повеќе од 70.000 или третина од барањата за лиценца на пациенти беа одложени или одбиени.

Некои пациенти исто така починаа додека чекаа одговор на нивните молби.

Земјоделството и риболовот се ограничени

Обединетите нации соопштија дека околу 1,3 милиони луѓе во Газа немаат доволно храна и им е потребна помош.

Според ОН, околу 22 отсто од 12.000 пратки со камиони што Израел и Египет дозволиле да минуваат низ граничните премини Керем Шалом и Рафах во август 2023 година биле пратки со храна.

Израелските ограничувања за пристап до земјоделско земјиште и риболов ја намалија количината на храна што Газанците може да ја произведуваат сами.

Областите на 100 метри од израелската гранична ограда долга 60 километри се сметаат за забранети.

Таму земјоделците не смеат да одгледуваат ништо, дури и ако земјиштето е нивна сопственост.

Луѓето кои не се земјоделци не смеат да дојдат на 300 метри.

Покрај тоа, Израел наметнува ограничување на пловидбата во Медитеранот, што значи дека жителите на Газа можат да ловат риба само на одредено растојание од брегот - моментално помеѓу шест и 15 наутички милји (11-28 километри) - што го отежнува за околу 5.000 рибари и сродни луѓе. да заработат работници.

По избувнувањето на последниот конфликт, Израел го затвори Керем Шалом и го забрани секој риболов.

Во обид да ја заобиколи блокадата, Хамас изгради мрежа од тунели кои ги користи за внесување стоки во Појасот Газа од Египет, но и како подземен команден центар.

Израел тврди дека тунелите ги користат екстремистите за шверц на оружје и движење неоткриено.

Израелската армија често ги гаѓа тие тунели.

Недостигот на вода е рутина

Чиста вода е недостапна за 95 отсто од населението во Газа.

Поради прекумерното искористување на крајбрежниот водоносен слој и навлегувањето на морска вода и канализација, водата од чешма е солена и загадена, а не е за пиење.

Светската здравствена организација го одреди минималниот услов за дневни потреби за вода на 100 литри по лице, што опфаќа пиење, миење, готвење и капење.

Во Газа просечната потрошувачка е околу 84 литри.

Само 27 литри од тоа се сметаат за погодни за човечка исхрана.

На 10 октомври ОН предупредија дека одлуката на Израел да ги исклучи водата, струјата и горивото ќе доведе до сериозен недостиг на вода за пиење.

Тие велат дека локалните власти ги повикуваат жителите да штедат вода за да ги одржат основните услуги и дека пречистителните станици се затворени поради недостиг на гориво, што предизвикува десетици милиони галони сурова канализација да се испуштаат во морето секој ден.

Училиштата се користат како засолништа

Многу деца посетуваат училишта управувани од ОН, од кои многу служат како засолништа за десетици илјади луѓе кои избегаа од последниот конфликт.

Според палестинската агенција за бегалци УНРВА, 71 отсто од нејзините 278 училишта во Газа работат со систем на „двојна смена“, со една смена на ученици наутро и една попладне.

Просечната големина на часовите во 2022 година беше околу 40 ученици.

Стапката на писменост за луѓето на возраст меѓу 15 и 19 години во 2021 година беше 98 проценти.

Висока стапка на невработеност кај младите

Газа има една од најмладите популации во светот - речиси 65 отсто од жителите се на возраст под 25 години, според ЦИА.

Во Лондон, на пример, тоа е нешто повеќе од 20 отсто, каде според податоците од пописот од 2021 година, повеќе од 65 отсто од луѓето се на возраст од 25 до 64 години.

Повеќе од 80 отсто од населението живее во сиромаштија во Газа, каде стапката на невработеност е меѓу највисоките во светот, достигнувајќи дури 45 отсто во 2022 година.

Невработеноста кај младите е многу поголема, 73,9 отсто од луѓето на возраст меѓу 19 и 29 години со средно или високо образование се без работа.

ББС.рс


Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ И ВО МИНАТОТО БИЛЕ ВАКВИ? Денес се почести, подолги и поинтензивни

ДАЛИ ТОПЛОТНИТЕ БРАНОВИ И ВО МИНАТОТО БИЛЕ ВАКВИ? Денес се почести, подолги и поинтензивни