22 Јуни, 2024
0.0315

ИЗЛЕЗЕ ОД СЕНКАТА НА НЕЈЗИНИОТ ТАТКО И ГО ИЗВАДИ ОД ИГРА: Која е Марин Ле Пен која му ја зема фотелјата на Макрон?

Објавено во: Свет 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Партијата Национално собрание доби 31,5 отсто од поддршката во Франција, со што стана првата француска партија која доби повеќе од 30 отсто од гласовите на европските избори од 1984 година. Марин Ле Пен, претседателката на РН, вели дека францускиот народ испратил „многу јасна порака“ до Макрон. Еве која е жената што ја ниша фотелјата на Макрон

Екстремно десничарската партија Национално собрание (РН) освои 31,5 отсто од гласовите на европските избори одржани од 6 до 9 јуни, оставајќи ја зад себе Ренесансата, партијата на претседателот Емануел Макрон, покажуваат првите излезни анкети.

Ренесансната партија на Макрон, предводена од Валери Хејер, освои 15,2 отсто од гласовите - ниту половина од поддршката на Националното собрание - помалку од 22 отсто на изборите во 2019 година.

Националното собрание, пак, забележа зголемување на поддршката за осум поени во однос на 23% што ги доби пред пет години.

Лидерот на партијата Национално собрание, 28-годишниот Џордан Бардела, со голема одговорност ги поздрави резултатите.

За време на неговиот победнички говор во Париз, тој рече дека резултатот е „јасна порака до Емануел Макрон и европските лидери и ја означува решеноста на земјата да види како Европската унија го менува правецот“.

Претседателката на РН, Марин Ле Пен рече дека францускиот народ испратил „многу јасна порака“ до Макрон.

„Тие повеќе не сакаат технократска, надземна европска градба која е сè побрутална и која ја негира нејзината историја, ги нарушува основните прерогативи и резултира со губење на влијанието, идентитетот и слободата“, рече таа.

„Партијата Национално собрание успеа да го привлече електоратот водејќи кампања со национален изглед, а не европска“, рече Франческо Сисмондини, аналитичар на изборни анкети, за Еуроњуз. Главниот интерес на партијата беше „да го отвори патот“ за националните избори во 2027 година и „успеаа“, додаде тој.

Која е Марин Ле Пен?

Марин Ле Пен, француска политичарка, претседателка на Националното собрание, е родена во август 1968 година во Неј-сур-Сен, департман во регионот на Париз, како најмлада од трите сестри.

Нејзиното детство беше обоено со политичката кариера на нејзиниот татко Жан Мари Ле Пен, кој беше познат по своите прилично контроверзни ставови, а во 1976 година дури беше цел на бомбашки напад, кога беше оштетена зградата во која живееја.

Иако по студиите по право, од 1992 до 1998 година, работеше како адвокат во Париз, таа е најпозната токму по членството во партијата основана од нејзиниот татко.

Во 1998 година, таа стана дел од административниот апарат на Националниот фронт, десничарска партија основана од Жан-Мари во 1972 година како опозиција на француските мејнстрим конзервативни партии.

Таа беше директорка за правни работи на Националниот фронт до 2003 година, кога стана потпретседател на партијата. Следната година, таа успешно се кандидираше за место во Европскиот парламент, каде што на крајот му се придружи на нејзиниот татко. Со текот на годините, нејзината популарност и влијание во партијата растеше, па таа ја водеше претседателската кампања на нејзиниот татко во 2007 година.

Таа излегла од сенката на нејзиниот татко и го избркала од забавата

Како што излезе од сенката на нејзиниот татко, таа се етаблира како важна француска политичка фигура, но иако задржа одредени десничарски ставови, таа се огради од најекстремните ставови на партијата од која потекнува.

Програмата на партијата се фокусираше на економското и социјалното.

Гледана како поголем демократ, но и поголем републиканец од нејзиниот татко националист, претходниот лидер, Марин се обиде да се опушти и да го ублажи имиџот на партијата.

Таа ги преформулираше и пренапиша политичките позиции и се збогуваше со членовите на партијата обвинети за расизам, антисемитизам или петенизам, вклучувајќи го и нејзиниот татко.

Марин Ле Пен, исто така, омекна некои од нејзините политички ставови во Националното собрание, каде што се залагаше за истополови бракови - потег што досега не беше виден во нејзината партија - абортус и укинување на смртната казна.

Во однос на економската политика, Ле Пен го фаворизира протекционизмот како алтернатива на слободната трговија.

Тој го поддржува економскиот национализам, одвојувањето на инвестициското и банкарството на мало и енергетската диверзификација. Тој се противи на приватизацијата на јавниот сектор и социјалното осигурување, шпекулациите на меѓународниот пазар на стоки и заедничката земјоделска политика.

Ле Пен ја пофали одлуката на Велика Британија да ја напушти ЕУ и му честиташе на Доналд Трамп за победата на претседателските избори во САД.

Во 2017 година, таа загуби од Макрон на претседателските избори. Иако Макрон водеше убедливо, Ле Пен посочи дека Националниот фронт ќе биде официјална опозициска партија на владејачката партија.

Сепак, тие подоцна освоија само осум места во парламентот. Бидејќи самата го освои местото, таа мораше да се откаже од своето место во Европскиот парламент, кој го имаше од 2004 година. Само две недели потоа, против неа беше покрената истрага за злоупотреба на средства додека служеше во ЕП.

Наводно, за аферите на својата партија злоупотребила околу 5 милиони евра „европски пари“.

Ле Пен двапати беше прогласена за една од 100-те највлијателни луѓе во светот од страна на Time, во 2011 и 2015 година.

Во 1995 година се омажила за бизнисменот Франко Шафрои, кој работел за Националниот фронт и имале три деца. По разводот во 2000 година, таа се омажи за Ерик Лорио во 2002 година, поранешниот национален секретар на партијата, но се разделија 4 години подоцна.

Поголемиот дел од времето го поминува во Сент Клауд, а поседува и стан во Ајнен-Бомонт. Во 2010 година купила куќа и со нејзиниот тогашен партнер Луис Алиот, кој има алжирско-еврејско потекло.

Еуправозато

Можеби ќе ве интересира

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва

ИМА ЖРТВИ: Силно невреме ја зафати Москва