04 Декември, 2023
0.0578

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

Објавено во: Балкан 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Во француската воздухопловна база Мон-де-Марсан денеска ќе се одржи свечена церемонија на предавање на првиот повеќенаменски борбен авион Рафале во Хрватска, односно пренос на сопственоста меѓу Француската Република и Република Хрватска, соопшти Министерството за одбрана на таа земја.

Во пресрет на предавањето на авионот Рафале на Хрватска, припадниците на француското воздухопловство и вооружените сили на Република Хрватска ги извршија последните подготовки за нивно преземање во Франција, пишува Индекс.хр.

Да потсетиме, на денешната церемонија ќе присуствува министерот за одбрана Марио Баножиќ заедно со шефот на кабинетот на премиерот Звонимир Фрка-Петешиќ и вицепремиерот и министер за хрватските бранители Том Медвед, како и делегацијата на вооружените сили на Република Хрватска на чело со началникот на Генералштабот на вооружените сили на Република Хрватска адмирал Роберт Со хранење.

Тоа е првиот од 12-те авиони Рафал, двомоторен повеќенаменски борбен авион од генерацијата 4,5+ на францускиот производител Dassault Aviation.

Се набавуваат 12 користени рафали

Со одлука на владата од 28 мај 2021 година, понудата на Франција за борбени авиони беше оценета како најповолна, а на 25 ноември 2021 година беше потпишан Технички договор и три договори со компаниите Dassault Aviation, MBDA France и Safran Electronic & Defence, чија исплата ќе се изврши во шестгодишен период од 2021 до 2026 година. Вкупната вредност на Техничкиот договор и на сите три договори е 999.068.493 евра, односно 1.152.496.307 евра со проценети трошоци за индексирање на цените и ДДВ.

Во согласност со договорите, од Француската Република се набавуваат 12 користени авиони Рафале Ф3-Р (десет едноседи и два двоседи), во ист стандард како и авионите што се користат во воздухопловните сили на Француската Република.

Заедно со 12-те авиони има и симулатор за летање кој ќе овозможи целосен опсег на обука и валидација на тактики, опрема за копно и тестирање, резервни делови и сеопфатна поддршка од овластени претставници на компаниите на производителот во Франција и Хрватска. Целата поддршка е договорена до последниот квартал од 2026 година, како и 12-месечна гаранција за испорачаниот авион, мотор, опрема и резервни делови.

Индекс.хр

Фото: Министерство за одбрана на Хрватска

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ ЈА ПРЕЧЕКА МЕЛОНИ СО ОГРОМЕН БУКЕТ РУЖИ, НО И СО УНГАРСКО ЗНАМЕ? Српската Влада демантира дека италијанското знаме е погрешно поставено

ВУЧИЌ ЈА ПРЕЧЕКА МЕЛОНИ СО ОГРОМЕН БУКЕТ РУЖИ, НО И СО УНГАРСКО ЗНАМЕ? Српската Влада демантира дека италијанското знаме е погрешно поставено

СКОРО ДВА МЕТРА СНЕГ ВО СЛОВЕНИЈА НА НЕКОИ МЕСТА: Земјата е затрупана по снежното невреме

СКОРО ДВА МЕТРА СНЕГ ВО СЛОВЕНИЈА НА НЕКОИ МЕСТА: Земјата е затрупана по снежното невреме

ОВАА ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ Е НАЈДОБРА ЗА ПЕНЗИОНЕРСКИ ЖИВОТ : Треторангирана е од сите европски земји (ВИДЕО)

ОВАА ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ Е НАЈДОБРА ЗА ПЕНЗИОНЕРСКИ ЖИВОТ : Треторангирана е од сите европски земји (ВИДЕО)

НАЈДЕНИ СЕ ДВЕТЕ ДЕВОЈЧИЊА КОИ ИСЧЕЗНАА ВО ГРЦИЈА: Каде биле во меѓувреме?

НАЈДЕНИ СЕ ДВЕТЕ ДЕВОЈЧИЊА КОИ ИСЧЕЗНАА ВО ГРЦИЈА: Каде биле во меѓувреме?

ВУЧИЌ ЗА ЛАВРОВ: Jа кажа вистината дека Западот ја измами Србија

ВУЧИЌ ЗА ЛАВРОВ: Jа кажа вистината дека Западот ја измами Србија

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БиХ: Ветерот урна далновод

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БиХ: Ветерот урна далновод

ИСЧЕЗНАА ТИНЕЈЏЕРКИ: Во Грција има потрага по две девојчиња

ИСЧЕЗНАА ТИНЕЈЏЕРКИ: Во Грција има потрага по две девојчиња

„УНИШТЕТЕ ЈА ЈУГОСЛАВИЈА ШТО ПОБРЗО“ : Што пишува во директивата на Хитлер што Србија ја купи

„УНИШТЕТЕ ЈА ЈУГОСЛАВИЈА ШТО ПОБРЗО“ : Што пишува во директивата на Хитлер што Србија ја купи

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани