25 Април, 2024
0.1048

ИСТАНБУЛ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА РАЗОРЕН ЗЕМЈОТРЕС И ЦУНАМИ: Првите предупредувачки знаци објавени во крајбрежните населби

Објавено во: Свет 28 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Властите во Турција со месеци живеат под закана од голем земјотрес во Истанбул, за кој се стравува дека ќе биде со јачина поголема од 7 степени според Рихтеровата скала и ќе резултира со разорно цунами.

Поради оваа причина, неколку месеци во неколку делови на Истанбул беа поставени знаци за предупредување за цунами, кои ги повикуваа луѓето да се преселат во повисоките делови на градот подалеку од брегот на Босфорот.

Првите такви знаци беа поставени во Бујукчекмеч, поширока област на Истанбул, односно област на европската страна на градот која е дом на долго крајбрежје, но и каде што густо населените области се одделени од морето само со плажи и долго шеталиште.

Во исто време, сепак, вакви табли беа поставени и во централните делови на Истанбул, како што е Фанари. Според пишувањето на грчката „Прототема“, истите знаци постојат и во пределот на Вселенската патријаршија во историскиот округ.

„Сигурен е голем земјотрес во Турција“

Ефтимиос Лекас, професор по применета геологија за динамична тектоника и управување со природни катастрофи и претседател на Организацијата за планирање и заштита од земјотреси, уште еднаш предупреди на голем земјотрес што беше пријавен во Истанбул, а слични проценки направија сеизмолозите од целиот светот.

„Северниот аналоген пукнатина, кој започнува од Каспиското Море и завршува во Егејското Море во должина од 1.300 километри, има само еден дел кој не е пробиен и не предизвикал поголем земјотрес, а тоа е оној што се наоѓа во морето јужно од Истанбул“, рече тој.проф. Лекас за грчкиот јавен сервис ЕРТ.

Истовремено, тој појасни дека не се работи за нова пукнатина туку за голема тектонска структура која е дел од раседот на Северна Анадолија.

Вториот крак е оној што оди од Никомидија, минува низ Бурса, по што се дели на два крака, на 50 километри јужно. На прашањето дали ваков земјотрес може да биде разорен и за Грција, Лекас одговори:

„Да, и двете раседи имаат една насока - исток и запад. Затоа, и двете раседи имаат проекција во Егејското Море, а не во континенталната област на Грција“, рече тој, додавајќи дека овие проценки не доаѓаат само од турски сеизмолозите, но и од колегите од целиот свет.

„Значи, факт е дека можеме да очекуваме голем земјотрес во Истанбул“

Проф. Лекас истакнува дека алармот е објавен главно поради фактот што Истанбул има огромна количина и густина на население. Третина од куќите во Истанбул се од стара градба, а само третина од модерните се изградени според антисеизмички прописи.

„Но, ни тоа не ни кажува многу. Минатата година видовме што се случи во Антакија и пошироко со новите градби. Изградбата во новиот град Истанбул, во близина на аеродромот, исто така, се покажа како небезбедна“, посочи тој.

Политичките кампањи се градат врз стравот од земјотреси

Имајќи го ова на ум, подготвеноста на градот за катастрофи треба да биде клучно прашање пред локалните избори ширум земјата во март.

Мурат Курум, кандидатот за градоначалник на Партијата на правдата и развојот (АК) на претседателот Реџеп Тајип Ердоган, има за цел да го врати Истанбул од Имамоглу, политичарот од Републиканската народна партија кој ја презеде функцијата во 2019 година.

„Гледаме дека овој пат фокусот на кампањата е на земјотресот и урбаната трансформација“, изјави за Ал Џезира Озер Оз, член на одборот на Комората на градежни инженери во Истанбул.

„Сепак, заканата од земјотрес за Истанбул не само што исчезна. Тоа е закана која се приближува секој ден од земјотресот во 1999 година и станува се поголема.

Курум беше министер за животна средина, урбанизација и климатски промени помеѓу 2018 и 2023 година, каде што имаше централна улога во подготовката на турските градови за катастрофа.

Сепак, тој беше обвинет за лошо управување по минатогодишните земјотреси. Главно поради амнестијата за градежни дозволи кога низ Турција беа издадени повеќе од три милиони само со плаќање на казна, но без подобрување на градбата.

Но, во предизборното ветување дадено на 25 јануари вети дека „во Истанбул нема да остане ниту една ризична зграда“ во случај да биде избран.

Тој рече дека за време на неговиот петгодишен мандат ќе бидат изградени 650.000 нови домови, а уште 250.000 ќе бидат реновирани преку поддршка за сопствениците на куќи во приватниот сектор.

Актуелниот градоначалник Имамоглу, пак, вели дека има 200.000 загрозени згради во кои се сместени три милиони луѓе на кои итна им е потребна трансформација.

Говорејќи на церемонијата на предавање на клучевите за новите станбени објекти во Кахраманмарас на годишнината од минатогодишните земјотреси, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги отфрли тврдењата за пристрасност кон општините предводени од опозицијата.

„Ние како Влада испративме и испраќаме дел од буџетот што треба да го добијат до сите општини, без разлика на која партија припаѓаат. Опозициските општини од Истанбул до Измир, од Анкара до Хатај не можат да даваат услуги за своите градови какви што заслужуваат ... единствената причина за тоа се неспособноста, незнаењето и правењето други калкулации“, рече тогаш тој.


Можеби ќе ве интересира

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница