29 Март, 2023
0.0246

ИНТЕЛИГЕНТЕН МОНИТОРИНГ, АВТОМАТСКО ХРАНЕЊЕ И РОБОТИ - иновативни производи на саем за морска технологија

Објавено во: Економија 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Рибарски брод помага да се soберат лососи во област за одгледување риби во Кингдао, источнокинеска провинција Шандонг

Доволни се само четворица вработени за одгледување милиони риби. Овој податок го направи „Џингхаи 001“ - голем интелигентен кафез наменет за работа во длабоки мориња, главна ѕвезда на годинешниот саем за поморска економија во Кина, кој заврши во саботата во Шенжен, јужен кинески град во провинцијата Гуангдонг.

Опремен со интелигентен мониторинг, автоматско хранење и роботи способни да ги чистат мрежите, паметниот кафез долг 68 метри, широк 68 метри и висок 40 метри со годишен капацитет од 1.000 метрички тони служи како паметна платформа за размножување на морски животни во длабоки води.

- Има 200 сензори во кафезот. Неговиот систем за „препознавање лице на риба“ може да го следи бројот и статусот на раст на рибите во реално време - рече Пан Ксилу, стратегиски директор на Yantai CIMC Raffles Offshore Ltd, на тридневната изложба. 

Според Пан, најголемата тешкотија со аквакултурата лежи во нејзината непредвидливост и недостаток на контрола. Сепак, стабилните водни податоци доставени од Jinghai 001 ќе бидат од револуционерно значење.

Jinghai 001 е олицетворение на висококвалитетниот развој на кинеската морска индустрија. На CMEE, примери за подем на кинеската морска економија може да се видат во ветерот, светлината, водородот, риболовот, туризмот и други полиња, што покажува и развојен тренд во зелените иновации и продлабочување на соработката.

Оваа забрзана иновација во морска технологија значи дека структурата на кинеската морска индустрија дополнително се оптимизира. Во 2021 година, додадената вредност на новите поморски индустрии се удвои во споредба со таа во 2015 година.

- Поради сложените и променливи карактеристики на природните услови, развојот на морската економија повлекува поголема потреба од технологија - рече Хе Гуангшун, директор на одделот за морско стратешко планирање и економија во Министерството за природни ресурси.

- Идниот развој на морската индустрија ќе биде воден повеќе од иновациите - рече тој.

На CMEE, зелените, ниско-јаглеродни и еколошки трендови станаа уште еден белег на кинеската поморска економија.

Во изложбената област на China International Marine Containers (Group) Co Ltd, новите енергетски решенија како што се производство на енергија од ветер, фотоволтаично производство, прилив на енергија и производство на водород на брегот се покажаа популарни.

China State Shipbuilding Co Ltd прикажа различни типови на „зелени бродови“ кои користат електрична, хибридна и чиста енергија, обезбедувајќи различни видови решенија за испорака за заштеда на енергија и еколошки.

Повеќе од 1.000 излагачи од дома и од странство учествуваа на овогодинешната изложба, онлајн и офлајн, прикажувајќи ги своите најнови технологии, производи и опрема.

Владини претставници, извршни директори и експерти од над 10 земји разговараа за развојниот тренд на глобалната морска индустрија, технолошките граници и други жешки прашања во морското поле за време на настанот.

- Кина длабоко ќе учествува во поморското управување, енергично ќе ја промовира глобалната соработка во клучните области и активно ќе придонесе за градење на поморска заедница со заедничка иднина - додаде тој.

Можеби ќе ве интересира

Деспотовски: „Филмскиот град“ во Скопје на Малкович сака да гради и станови

Деспотовски: „Филмскиот град“ во Скопје на Малкович сака да гради и станови

Комерцијална банка го одржа редовното Годишно собрание на акционери

Комерцијална банка го одржа редовното Годишно собрание на акционери

Свиркачи за Credit Suisse: Швајцарската банка им помагала на богатите Американци да избегнуваат даноци со години

Свиркачи за Credit Suisse: Швајцарската банка им помагала на богатите Американци да избегнуваат даноци со години

ТОАЛЕТНАТА, ВЛОШКИТЕ, ПЕЛЕНИТЕ И ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА СО ПОНИСКИ ЦЕНИ ЗА 13 ОТСТО: Бектеши потврди, се замрзнуваат цените на овие производи

ТОАЛЕТНАТА, ВЛОШКИТЕ, ПЕЛЕНИТЕ И ВЛАЖНИТЕ МАРАМЧИЊА СО ПОНИСКИ ЦЕНИ ЗА 13 ОТСТО: Бектеши потврди, се замрзнуваат цените на овие производи

ПРАШАЛ КАКО ДА НАПРАВИ БИЗНИС ЗА 100 ДОЛАРИ И ДА СЕ ЗБОГАТИ ЗА МИГ? Момче го искористило ChatGPT - погледнете колку заработил

ПРАШАЛ КАКО ДА НАПРАВИ БИЗНИС ЗА 100 ДОЛАРИ И ДА СЕ ЗБОГАТИ ЗА МИГ? Момче го искористило ChatGPT - погледнете колку заработил

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

РЕНМИНБИ ИЛИ ЈУАН Е ПЕТТА НАЈАКТИВНА ТРАНСАКЦИСКА ВАЛУТА ВО СВЕТОТ: Глобалниот статус на Јуан продолжува да расте

Кои се најголемите извозници на струја од Македонија?

Кои се најголемите извозници на струја од Македонија?

КРИЗАТА СТАСА И ВО ЏЕБОВИТЕ НА ЕВРОПЕЈЦИТЕ: Половина од нив стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките

КРИЗАТА СТАСА И ВО ЏЕБОВИТЕ НА ЕВРОПЕЈЦИТЕ: Половина од нив стравуваат дека нема да можат да си ги платат сметките

Ковачевски: Институциите да ги испитаат сите аспекти од договорот за изградба на автопатиштата

Ковачевски: Институциите да ги испитаат сите аспекти од договорот за изградба на автопатиштата