29 Ноември, 2023
0.0283

Институтот за војна ги открива плановите на Украинците на бојното поле

Објавено во: Свет 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Институтот за војна откри клучен дел од украинскиот воен план. Целта е да ги спречат руските сили да ја вратат иницијативата на бојното поле.

Според Институтот за проучување на војната (ISW), клучен дел од воениот план на Украина е да изврши последователни офанзиви. Зимата е обично најдобрата сезона за механизирана војна во Украина, а пролетта е лоша за борби во Украина.

ISW ја посочува изјавата на портпаролот на Источната група на украинските вооружени сили, Серхиj Череватиj, кој на 4 декември објасни дека замрзнатото тло овозможува напредување на тешки возила на тркала и возила со трага. Кажа дека украинските сили подготвуваат такви возила за зимата. Черватиј изјавил дека мобилизираните регрути биле слабо обучени, како и дека регрутите од групата Вагнер, кои биле регрутирани од руските затвореници, не биле подготвени да се борат во зима.

„Ако сојузниците и партнерите на Украина не ги поддржат украинските сили во спроведување решителни, големи контраофанзивни операции оваа зима - како што може да се толкуваат изјавите на DNI- тогаш способноста на Украинците да водат маневарска војна ќе биде ограничена барем додека не се расчисти пролетната кал. Таквата акција веројатно ќе им даде на разбиените руски сили вредно одложување од три до четири месеци да се реконструираат и да се подготват за борба на подобра основа“, пишува ISW.

Повеќе земји се понудија да ги обучуваат и веќе ги обучуваат украинските војници. И Бугарија ќе испрати лесно оружје во Украина. Војната во Украина почна на 24 февруари. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СУДБИНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ СЕ РЕШАВА НА БАЛКАНОТ: Цел свет го чека четврток- Што ќе се договорат?

СУДБИНАТА НА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ЌЕ СЕ РЕШАВА НА БАЛКАНОТ: Цел свет го чека четврток- Што ќе се договорат?

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

„ЛИДЛ“ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НОВИТЕТИ: Овој пат со важна порака до германските купувачи

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

УКРАИНА ПРЕД БАНКРОТ: Се очекува голема криза во земјата

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ КОИ ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО ТЕЖИНАТА: Мутиран ген може да помогне во намалување на килограмите

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ИТАЛИЈА НЕ Е ЗЕМЈА ЗА МЛАДИ ГОТВАЧИ: Масовно се селат и на само 25 години заработуваат и по 7.000 долари

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

ГИ ПРИКАЖУВАЛЕ РУСИТЕ КАКО ЗАОСТАНАТИ РОБОВИ: Путин се закани дека нема да дозволи поделба на Русија

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

(ВИДЕО) КОМБИЊА МИНУВААТ НИЗ ГАЗА: Дали внатре се наоѓаат заложниците?

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008

ПОРШЕ, 12 КУЌИ И НЕВИДЕН ЛУКСУЗ ИЗГУБИЛ САМО ЗА ДВЕ НЕДЕЛИ: Бизнисмен раскажа како изгубил сè по глобалниот финансиски колапс во 2008