15 Јуни, 2024
0.0259

ИМАЛА ДОЗВОЛА ЗА ОРУЖЈЕ,А СЕ ЛЕКУВАЛА ОД РАСТРОЈСТВО!Не смееле да и го одземат-нема закон за тоа!

Објавено во: Свет 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Полицијата разговарала со нејзините родители, кои признале дека таа се лекува од емоционално растројство.

„Нејзините родители верувале дека таа не треба да има оружје. Таа сокрила неколку оружја во куќата“, рекол началникот и додал дека пред нападот не и била позната на полицијата.

Полицијата соопшти дека се уште не го открила мотивот за нападот.

Началникот Дрејк рекол и дека полицијата нема причина да и го одземе оружјето. Државата Тенеси нема закон кој им дозволува на полицајците да одземаат пиштоли од луѓе за кои веруваат дека може да претставуваат опасност за нив или за другите.

Началникот рече дека полицијата би го сторила тоа доколку била информирана дека Одри претставува таква опасност.

„Не постои закон за тоа, но ако дознаевме, тогаш ќе се обидевме да го допреме тоа оружје. Немавме поим дека тоа е опасно за животната средина“, рече тој.

Властите веруваат дека Одри Хејл добила некаков вид обука со оглед на тоа како постапувала за време на нападот.

"Осомничената беше на повисоко ниво, веруваме дека била обучена да пука од повисоко ниво. Од видеото што го видов, таа стоеше подалеку од стаклото за да не биде лесна мета", рекол Дрејк.

Шест лица, меѓу кои и три деца на возраст од девет, беа убиени од Одри Елизабет Хејл.

Подоцна била елиминирана од двајца полицајци.

Сите тројца студенти имаа девет години и беа идентификувани како Евелин Декхаус, Вилијам Кини и Хали Скрагс , пишува Си-Ен-Ен.

Хали беше ќерка на свештеникот чија црква раководи со училиштето.

Во престрелката загинаа и 61-годишната Синтија Пик, 60-годишната Кетрин Кунц и Мајк Хил (60) , соопшти полицијата.

Кетрин Кунц беше директор на училиштето, Синтија заменик наставник, додека Мајк работеше како чувар во училиштето.

„Заедно веруваме во Христовата сила која ќе ни ја даде утехата и надежта што ни се очајно потребни“, соопштија од управата на училиштето.

Можеби ќе ве интересира

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови