31 Јануари, 2023
0.0224

ИМ ИЗБРИША КРЕДИТИ ВО ВРЕДНОСТ ОД 136 МИЛИОНИ ДОЛАРИ: Претседателот на ОАЕ, шеикот Мохамед со ваков гест за својот народ

Објавено во: Економија 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на ОАЕ, шеикот Мохамед бин Зајед нареди 536,2 милиони дирхани, односно 136,1 милиони американски долари, што на име кредити го должат луѓето во ОАЕ да се отстранат пред 51-от национален ден на земјата, пишува Arabian News.

Долгот за 1.214 државјани на ОАЕ ќе се исплати како дел од директивите објавени од претседателот.

17 банки и институции, меѓу кои First Abu Dhabi Bank, Abu Dhabi Commercial Bank, Al Hilal Bank, Mashreq Bank, Emirates NBD, Abu Dhabi Islamic Bank, RAK Bank, HSBC и Dubai Islamic Bank, ќе ги избришат долговите.

fФОТО: Twitter

Можеби ќе ве интересира

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија