25 Јуни, 2024
0.0278

Илир Демири испрати ургентно барање до Владата: Итна замена на компресорската станица!

Објавено во: Македонија 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за здравство Илир Демири испрати ургентно барање до Владата итно да се замени компресорската станица и инсталацијата за гасови за хируршките сали на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“.
Претходно беше објавено дека поради непозната лоша миризба што доаѓа од инсталацијата морало превентивно да се затворат хируршките сали. Демири пред два дена на прес-конференција рече дека компресорската станица е стара 30 години и дека мостри се испратени во Германија за да се испита од каде доаѓа таа миризба и дали е опасна.
„Поради новонастанатата ситуација и прекин на функционирањето на хируршките сали на ниво на Клинички центар, министерот за здравство д-р Илир Демири побара итно и неодложно да се пристапи кон променување на компресорската станица и инсталацијата на истата како и сите попратни елементи за непречено и континуирано функционирање на хируршкиот блок.

„Напоменувам, се работи за живот на луѓето и се работи за државен интерес. Како министер за здравство замолувам и се надевам дека ќе имаме разбирање за истото, иако сум многу свесен дека се наоѓаме во изборен процес пред формирање на нова влада, но животот на луѓето и државните интереси се поважни од сѐ“ пишува во писмото што го испрати министерот до Владата.


Можеби ќе ве интересира

„И 150 ПАТИ ЌЕ МЕ ГЛЕДАТЕ СО ЛОПАТА“: Мицкоски вели дека често ќе го гледаме со неа

„И 150 ПАТИ ЌЕ МЕ ГЛЕДАТЕ СО ЛОПАТА“: Мицкоски вели дека често ќе го гледаме со неа

„И ПОКРАЈ КАТАКЛИЗМАТА ОД ЕПСКИ РАЗМЕРИ ШТО СЕ СЛУЧИ НА НАШИОТ СДСМ, НЕКОИ КОИ ГЛУМЕА МАЛИ БОГОВИ ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ СМЕАТ, КАКО НЕКОЈ ДРУГ ДА Е КРИВ А НЕ ТИЕ“: Костовски распали за сопартијците

„И ПОКРАЈ КАТАКЛИЗМАТА ОД ЕПСКИ РАЗМЕРИ ШТО СЕ СЛУЧИ НА НАШИОТ СДСМ, НЕКОИ КОИ ГЛУМЕА МАЛИ БОГОВИ ПРОДОЛЖУВААТ ДА СЕ СМЕАТ, КАКО НЕКОЈ ДРУГ ДА Е КРИВ А НЕ ТИЕ“: Костовски распали за сопартијците

ДЕСТИНАЦИИ СО ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Ова се места кои е добро да ги посетите наесен

ДЕСТИНАЦИИ СО ПЕКОЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Ова се места кои е добро да ги посетите наесен

ГРУБИ СЕ ПРОСТИ ОД ФУНКЦИЈАТА И СЕ ПОФАЛИ ШТО СЕ НАПРАВИЛЕ ЗА АЛБАНЦИТЕ: Ќе бидам покрај Али Ахмети!

ГРУБИ СЕ ПРОСТИ ОД ФУНКЦИЈАТА И СЕ ПОФАЛИ ШТО СЕ НАПРАВИЛЕ ЗА АЛБАНЦИТЕ: Ќе бидам покрај Али Ахмети!

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„ЈАС ПРВО БИ ГО ПРЕЗЕЛА МИНИСТЕРСТВОТО ИЛИ ОНА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД НЕГО ПО САМОВЛАДЕЕЊЕТО НА БУЈАР ОСМАНИ“: Најчевска со критики за Муцунски

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

„АКО НАВИСТИНА САКААТ ДА ЈА ВИДАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, ИМА МОЖНОСТ ЗА ТОА, НО ТРЕБА ДА СЕ ИСКРЕНИ“: Мицкоски вели ќе требаат гаранции од Бугарија дека нема да имаат други услови

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ЦУК: Пронајдена е повредената девојка која паднала во дол во близина на Струмица

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата почнува со работа, Мицкоски најави повисоки пензии

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам

МИЦКОСКИ: Ќе биде лицемерно ако одам во Вашингтон и пред мене е плочката со придавката и јас да кажам не го користам