20 Јуни, 2024
0.0255

И ПЛАТЕНИЦИТЕ БЕГААТ ОД УКРАИНА: Немаат поим што ги чека кога ќе стигнат таму

Објавено во: Свет 20 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Странските платеници не разбираат целосно што ги чека во Украина кога ќе потпишат договори со вооружените сили на Украина и ги кршат откако ќе влезат во битката, јавува Си-Ен-Ен, цитирајќи го поручникот на вооружените сили на Украина Дмитриј Костјук, пренесува српска Политика. 

„Мојот вод немаше доволно луѓе, па бевме исполнети со борци од други земји - вкупно 12 луѓе.

Некои од нив копнееле за романса, додека други сметале дека борбената акција е дел од нивната професионална активност.

Денес, многу платеници доаѓаат во Украина бидејќи тоа е добра ставка во нивната биографија, но тие обично немаат поим во што се впуштаат... На странците им е полесно отколку на Украинците да раскинат договор. Сум видел такви примери, пренесува Спутник.

  „Речиси половина од платениците, откако виделе каде доаѓаат, рекле дека е премногу и дека не потпишале за такви работи“, се вели во зборовите на еден украински војник на телевизија.

Си-Ен-Ен забележува дека Украина сега се соочува со проблеми поврзани со пополнувањето на редовите на воениот персонал.


Можеби ќе ве интересира

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

„ДВАЈЦАТА СЕ ЧУДНА ДВОЈКА, ЕДНИОТ Е БУЦКАСТ И НАСМЕАН, ДРУГИОТ МНОГУ СЕ МУРТИ“: Аналитичарот на „Гардијан“ за односите меѓу Путин и Ким Јонг Ун

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

Пекол во Саудиска Арабија: Над 500 мртви аџии во Мека, температури достигнуваат и до 52 степени

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

ВЕТУВАЊЕТО „СВЕТ БЕЗ НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ“ ЌЕ ПОЧЕКА: Новиот извештај покажува колку инвестирале земјите во „оружјето на смртта“

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

БРАК СО АМЕРИКАНЦИ: Шанса за илегалните имигранти да добијат американско државјанство

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

МЛАДИТЕ ГЕРМАНЦИ ИМААТ СЕРИОЗЕН ПРОБЛЕМ: Скоро половина се пожалиле

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

БРИКС СЕ ШИРИ: Уште една земја се спрема да се приклучи

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

ТРАГЕДИЈА ВО ЕКВАДОР: седум лица загинаа при лизгање на земјиште по обилните дождови

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

Зошто европските лидери го одложија договорот за највисоките позиции во ЕУ

ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ ЗА БЕБЕШКА КОЗМЕТИКА ПРИЗНА: Производот предизвикува сериозни болести

ПОЗНАТИОТ ГИГАНТ ЗА БЕБЕШКА КОЗМЕТИКА ПРИЗНА: Производот предизвикува сериозни болести