13 Јуни, 2024
0.0269

Хуманитарна трка „Зегин спектратон“- трка на херои во сите бои

Објавено во: Мои пари 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Петре Завировски, атлетичар на Вардат, прв стигна на целта во трката од 5 километри, редовно учествува на вакви трки, и особено му е драго што е победник на трка од хуманитарен карактер.

Околу 2000 граѓани денеска учествуваа во хуманитарната трка Зегин Спектратон- Трка на херои во сите бои.

Трката е во организација на компанијата Зегин и Фондацијата др. Верица Механџиска и е од хуманитарен карактер, односно собраните средства од котизациите за учество ќе бидат наменети за здружението „Во мојот свет, со цел побрзо да се изгради првиот социјален клуб во регионот за адолесценти и млади со аутистичен спектар и атипичен развој.

Петре Завировски, атлетичар на Вардат, прв стигна на целта во трката од 5 километри, редовно учествува на вакви трки, и особено му е драго што е победник на трка од хуманитарен карактер.

Покрај трката од пет километри, беше организирана и трка од десет километри како и детска трка, во која учествуваше и државниот шампион во детска лига.

Победниците на трките од 5 и 10 километри беа наградени со парични награди, за сите останати имаше подароци.

Можеби ќе ве интересира

НЛБ Банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за станбени кредити

НЛБ Банка со промотивна кампања и намалени каматни стапки за станбени кредити

Сто години Прилепска Пиварница – настан посветен на традицијата и на иднината

Сто години Прилепска Пиварница – настан посветен на традицијата и на иднината

A1 Македонија заедно со деловните корисници во Тетово на тема сајбербезбедност

A1 Македонија заедно со деловните корисници во Тетово на тема сајбербезбедност

Мултимедијално претставување на големата книга на Никола Маџиров – „Шестарот на времето“

Мултимедијално претставување на големата книга на Никола Маџиров – „Шестарот на времето“

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“, МЕДИЦИНСКИ ПАРТНЕР НА ФК "ВАРДАР"

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

ДОБРАТА КАМАТА ОД ДАЛЕКУ СЕ ГЛЕДА! Шпаркасе Банка со нова понуда за Депозит Плус

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Со голем настан Македонската шаховска федерација ќе одбележи еден век постоење на Светската шаховска федерација ФИДЕ

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Како да се отстрани непријатниот мирис на цигарите од домот?

Најдобрите светски тимови повторно се гости на РФМ

Најдобрите светски тимови повторно се гости на РФМ