23 Јули, 2024
0.0254

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Објавено во: Балкан 23 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Силното невреме кое вчера попладнето зафати делови од соседна Срабија, направи невидени штети во општина Осечина. Поради големината на градот кој паѓал предизвикани се огромни штети во домовите, помошните објекти, земјоделството. Притоа од силината на градот има убиени домашните животни во село Туѓин, Сирдија, село Осечина, градот Осечина и дел од с. Плужац.

Штабот за вонредни ситуации на општина Осечина одржа итна телефонска седница и прогласи вонредна состојба во деловите на општината погодени од катастрофата.

Во најбрз можен рок ќе се формираат комисии за проценка на штети, пишува Блиц.рс.

Покрај тоа што градот со големина на јајца уништи фасади, автомобили и нанесе огромни штети на земјоделството, дел од жителите на Осечина во моментот на силното невреме биле надвор, а и самите се здобиле со повреди.

Како што пишувавме претходно, силно невреме попладнево ја погоди западна Србија. Падна град со големина на лешници.Силно невреме пропратено со дожд и град падна и на Крупањ.

Банат, Бачка, Срем, западна и југозападна Србија и подрачјето на Белград беа во портокалово, додека Шумадија, Поморавље, југоисточна Србија и Косово и Метохија во црвено.

Црвениот метеоролошки аларм значи дека времето е многу опасно: Се предвидуваат особено опасни временски појави кои се со таков интензитет што можат да предизвикаат голема материјална штета и да бидат многу опасни за безбедноста на луѓето и животните. Треба често да бидете информирани за деталите за очекуваните метеоролошки услови и ризици. Следете ги наредбите и советите на надлежните државни служби.

Повеќе фотографии од состојбите во соседството на следниов линк

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Можеби ќе ве интересира

АКО ГРАНДЕ ПАНДА СЕ ПРОДАВА КОЛКУ И ФИАТ 500 Л, ЌЕ ИМАМЕ ИЗВОЗ ОД ПОВЕЌЕ ОД ДВЕ МИЛИЈАДИ ЕВРА: Иван Николиќ за производството на новото возило

АКО ГРАНДЕ ПАНДА СЕ ПРОДАВА КОЛКУ И ФИАТ 500 Л, ЌЕ ИМАМЕ ИЗВОЗ ОД ПОВЕЌЕ ОД ДВЕ МИЛИЈАДИ ЕВРА: Иван Николиќ за производството на новото возило

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила