22 Јуни, 2024
0.0280

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

Објавено во: Балкан 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Непознат маж се полил со бензин и самозапалил утрово околу 9 часот и 40 минути пред зградата на Владата на Хрватска. 

Како што пренесуваат медиумите, тоа се случило токму до оградата на јужната страна на плоштадот Марко во Загреб..

Според неофицијални информации, мажот се самозапалил и се здобил со тешки телесни повреди. Лекарите се борат за неговиот живот, а прогнозите не се добри.

Итната помош веднаш пристигнала на местото на настанот, а мажот бил жив кога започнало лекувањето на повредите.

Обезбедувањето многу брзо било известено за овој потег, а кога повторно ги свртеле погледите кон мажот да тргне кон него и да го легитимира, тој веќе бил зафатен од пожар.

На настанот дојде и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Пред зградата на Владата имаше фоторепортери кои го снимија инцидентот.

Сведокот за Јутарњи лист кажал дека видел човек како се полева со течност во непосредна близина на зградата на Владата во видно растревожена состојба.

Како што дознава Јутарњи, повредениот се наоѓа на Клиниката за трауматологија во Драшковиќева. Тој е во тешка состојба и неговиот живот е загрозен, а се спроведуваат интензивни мерки за лекување. Лекарите напладне ќе дадат официјална изјава за состојбата на жртвата.

Од Јавното обвинителство на Загреб претходно потврдија дека добиле пријава за настанот во 9 часот и 37 минути.

- Според првите информации, лицето се запалило и на местото на настанот е испратена итната помош. Во моментов се утврдуваат сите околности на настанот - соопшти кусо полицијата.


Фото: Принтскрин/Х

Извор: Блиц.рс, Вјести.ба

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание