23 Јули, 2024
0.0300

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина

Објавено во: Македонија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Саљмоиловата тврдина, објави денеска Алсат ТВ.

Среде лето болницата во Охрид остана без серум, односно анти-отров за змии, кој се дава на пациенти каснати од змии. Поради ова турист од Холандија, кој бил на одмор во Охрид, морал итно да биде пренесен во Дибар. 

Џетлумт Пашоли - директор на болницата Дибар рече дека со серум биле снабдени на почетокот на оваа година.

„Болницата распишува тендер и секој тендер има свој рок. Некои болници отвараат тендери порано, некои подоцна, некои побрзо ги трошат резервите. Се случува да има, да нема. Но, ова е само за кратко време. Секоја година имаме седум-осум граѓани каснати од змии“, изјави Пашоли.

 Лекарите велат дека доколку овој лек не се даде во рок од три до четири часа, може да дојде до смрт. Директорот на охридската болница Асен Шајн не одговара на телефонските повици. Сепак, болнички извори за Алсат велат дека вакви серуми се набавени во мал број. Деновиве се потрошиле бидејќи имало повеќе каснати од змии.

Во меѓувреме се дознава дека болницата е снабдена со серум. Во Итниот број 112 на КМК се повеќе се јавуваат за присуство на змии во згради и станови. Центарот за управување со кризи апелираше до граѓаните да бидат внимателни.


Можеби ќе ве интересира

„Останете така. ОЈО има работа. А, вие продолжете да измислувате“: Јанушев со остра реакција, и Тошковски негира поврзаност со обвинувањата од СДСМ

„Останете така. ОЈО има работа. А, вие продолжете да измислувате“: Јанушев со остра реакција, и Тошковски негира поврзаност со обвинувањата од СДСМ

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТ ЗА ЧЛЕН ВО РКЕ: платата нема да биде за потценување, еве кои услови мора да се исполнат

ВЛАДАТА БАРА КАНДИДАТ ЗА ЧЛЕН ВО РКЕ: платата нема да биде за потценување, еве кои услови мора да се исполнат

САМО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД СДСМ ПРИЈАВЕНИ ДА ДИСКУТИРААТ ЗА ЗАМЕНИЦИТЕ МИНИСТРИ - денеска е точката за избор, опозицијата нема забелешки?

САМО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ОД СДСМ ПРИЈАВЕНИ ДА ДИСКУТИРААТ ЗА ЗАМЕНИЦИТЕ МИНИСТРИ - денеска е точката за избор, опозицијата нема забелешки?

„ГЛЕДАМ КАКО РОДИТЕЛИ ЗАРАБОТУВААТ НА СВОИТЕ БОЛНИ ДЕЦА, НА ОДМОРИ ОДАТ СО ПАРИ МОЛЕНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ДЕТЕ“: Д-р Лазаров со апел, да не се донира на лични сметки

„ГЛЕДАМ КАКО РОДИТЕЛИ ЗАРАБОТУВААТ НА СВОИТЕ БОЛНИ ДЕЦА, НА ОДМОРИ ОДАТ СО ПАРИ МОЛЕНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ДЕТЕ“: Д-р Лазаров со апел, да не се донира на лични сметки

„КОНСТАТИРАН Е ХАОС И НЕГРИЖА ОД ПРЕТХОДНОТО РАКОВОДСТВО“: Тошковски вели работењето во управните служби треба да стане престиж

„КОНСТАТИРАН Е ХАОС И НЕГРИЖА ОД ПРЕТХОДНОТО РАКОВОДСТВО“: Тошковски вели работењето во управните служби треба да стане престиж

„Како се поврзани подарокот на Јанушев од 325.000 евра и имотот на министерот Тошковски?“: СДСМ со нови докази

„Како се поврзани подарокот на Јанушев од 325.000 евра и имотот на министерот Тошковски?“: СДСМ со нови докази

ЗАЕМ ОД 26,4 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ЕБОР ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА МРЕЖАТА: ќе добиеме и грант од 7,6 милиони евра, еве ги деталите

ЗАЕМ ОД 26,4 МИЛИОНИ ЕВРА ОД ЕБОР ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА МРЕЖАТА: ќе добиеме и грант од 7,6 милиони евра, еве ги деталите

СО ПОЖАРИТЕ НЕ Е ЛЕСНО: Повреден командирот на штипската Територијална Противпожарна единица при гаснење на пожар

СО ПОЖАРИТЕ НЕ Е ЛЕСНО: Повреден командирот на штипската Територијална Противпожарна единица при гаснење на пожар

„ДАЛИ МУЦУНСКИ, ТОШКОВСКИ И МИСАЈЛОВСКИ ИСТО ТАКА ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО КОЛЕНАТА“ - СДСМ прашува и дали премиерот Мицкоски го нема тој проблем кога се качува на Водно

„ДАЛИ МУЦУНСКИ, ТОШКОВСКИ И МИСАЈЛОВСКИ ИСТО ТАКА ИМААТ ПРОБЛЕМИ СО КОЛЕНАТА“ - СДСМ прашува и дали премиерот Мицкоски го нема тој проблем кога се качува на Водно