29 Февруари, 2024
0.0274

ХАМАС ГИ ДРЖЕЛ ЗАЛОЖНИЦИТЕ ВО КАФЕЗИ? Се шират морничави тврдења, но и писмо на благодарност

Објавено во: Свет 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber


Израелските медиуми, повикувајќи се на изјавата на член на Форумот на заложници и исчезнати семејства, тврдат дека жените кои беа киднапирани од израелска територија и однесени од Хамас како заложници во Газа, биле чувани во кафези, пишува „Џерусалим пост“. .

Овие тврдења не можеше самостојно да се потврдат, а потсетуваме дека претходно беа објавени видеа на кои се гледаат деца во кафези, кои се покажаа дека се лажни.

Иако кружат информации дека заложниците биле држени во нехумани услови, од друга страна има и благодарници кои некои од заложниците наводно ги испратиле откако биле ослободени.

Благодарници до Хамас

Во понеделникот, Хамас сподели писмо наводно напишано од Даниел Алони, кој бил киднапиран заедно со нејзината петгодишна ќерка Емилија. Во писмото, напишано на хебрејски и преведено на арапски, таа наводно му се заблагодарува на Хамас за „извонредната хуманост“ дадена на нејзината ќерка, која „се чувствува како кралица“.

Во писмото, исто така, се вели:

„Засекогаш ќе бидам заробеник на љубовта бидејќи Емилија не замина засекогаш од тука со психичка траума.

Семејството Алони не го потврди ова писмо или изјавите дадени во него, иако Хамас нашироко ги циркулираше на социјалните мрежи.

Ова писмо е едно од многуте што заложниците биле принудени да ги напишат, јавуваат израелските медиуми.

Преживеаните рекоа дека им била дадена ограничена количина храна додека биле држени како заложници, без јасни извештаи за физичко малтретирање или тортура. Од малите оброци што им ги давале - во најдобар случај ориз и пити - заложниците честопати биле оставани сами да си готват храна, а децата останувале со нив. Тие рекоа и дека во последните две недели залихите се при крај.

Залихите на храна се при крај

Мерав Мор Мундер, роднина на Карен Мундер, која беше ослободена во петокот, изјави за N12:

„Имаше денови кога немаше залихи, па јадеа само пита леб. Не беа мачени, но имаше денови кога речиси и да немаа храна, во последните денови јадеа само многу малку ориз.

Тој вели дека една од заложниците, Хана Кацир, која исто така била ослободена, дознала за убиството на нејзиниот син во една од ретките прилики кога им било дозволено да слушаат израелско радио. Откако била ослободена, дознала дека и нејзиниот сопруг бил киднапиран и останал во Газа.

Некои од заложниците зборуваа за загриженост за напад во последен момент од страна на Хамас или Газанците, кои беа насочени кон возилото што ги однесе во Египет, пред да пристигнат дома.

„До последен момент не бевме сигурни. Мислевме дека ќе не линчуваат на пат кон Израел“, рекол заложникот.

Синвар ги посети заложниците во тунелите

Лидерот на Хамас, Јахја Синвар, кој го организираше масакрот на 7 октомври, разговарал со израелските заложници додека биле држени во Газа, изјавила израелската жена ослободена од заробеништво оваа недела на своето семејство, објавија израелските медиуми во понеделникот вечерта.

Синвар наводно дошла во тунелот каде што таа и другите заложници биле држени, ги проверила и на течно хебрејски им кажала дека нема да бидат повредени.

Израелскиот Канал 12 тврди дека овој извештај е потврден од истражителите во израелските безбедносни системи.

Сегашната загриженост на израелските одбранбени и воени аналитичари е поврзана со плановите на Синвар за остатокот од оваа војна - искористување на хуманитарната криза меѓу палестинските цивили со цел да се унапредат терористичките цели на Хамас, наведува „Џерусалим пост“.

Заложниците и нивните семејства се обраќаат кон Црвениот крст

Откако Елма Аврахам (84) била вратена во Израел, итно била префрлена во болница. Нејзиното семејство тврдеше дека таа била „медицински запоставена“ од меѓународните медицински организации кои не ѝ дале итен третман што ѝ бил потребен во тоа време.

„Мајка ми не заслужи вака да биде третирана“, рече ќерката на Елма, Тал Амано.

Според неа, нејзината мајка била жртва на „двојно предавство кое започнало на 7 октомври кога била киднапирана од Хамас, а продолжила со неуспехот на меѓународните организации кои требало да и помогнат во состојбата во која се наоѓала пред нејзиното ослободување“.

Пред киднапирањето на 7 октомври, Елма била во релативно добра здравствена состојба. Меѓутоа, таа имала некои основни здравствени проблеми за кои биле потребни лекови.

„Никој од меѓународните организации не се потруди да направи список со лекови кои и требаат“, продолжи нејзината ќерка.

„Клалит (Израелски здравствен фонд) беше тој што се бореше за нас. Лекот што Елма го побара лично на мојот брат. Меѓутоа, кога брат ми се обиде да го предаде лекот на претставникот на Црвениот крст на состанокот што го одржаа заедно, тој беше рече дека не можат да го направат тоа.

Семејството на Елма по неколку дена се вратило во зградата на Црвениот крст и повторно било одбиено.

„Мајка ми не требаше да се врати вака. За што служи Црвениот крст? За што служат жените на Обединетите нации? праша таа.

Д-р Надав Давидовиќ, кој моментално ја лекува Елма, рече:

„Бевме на состаноци со Црвениот крст и баравме да вложат максимални напори да и го донесат лекот, бидејќи некои заложници умираа. Од медицинска гледна точка, она што го видовме беше погрешно запоставување“.

Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци