29 Февруари, 2024
0.0279

ХАЈРЕДИНИ: НЕМА ПРИЧИНА ЗА СЛАВЕЊЕ - Еве што вели поранешниот министер

Објавено во: Македонија 29 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Поранешниот министер за финансии, Џевдет Хајредини, кој е особено актуелен во нашата јавност со своите критики кон власта, без оглед на националноста, во својот последен статус објавен на социјалната мрежа Фејсбук со посебен осверт на славењето на Албанското знаме во Македонија. 

Тој посочи дека нема право и причина Албанците во Македонија да ја слават независноста на Албанците од Албанија.

Еве што напиша Хајредини:Вчера вицепремиерот Артан Груби пак на својот Фејсбук објави слика од албанското знаме и напиша колку е убаво нашето знаме.  


Во текот на вчерашниот ден, со свечена академија во Скопје беше одбележан 28 Ноември – Денот на албанското знаме, организирана под покровителство на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети.

Ахмети во својот говор дека присутните истакна дека „во минатото, преку 500 години се војуваше и се правеа напори за јазикот, знамето и буквите“.

-Убиени се патриоти, учители, но ако ја извадиш крвта од срце, не функционира. Крвта беше јазикот, а срцето знамето. Знамето е исто како срцето поврзано со крвта и тие го одржуваа нашиот дух жив. Ниту еден говор што го одржуваме денеска нема тежина колку предавањата на Хамза Јашари, собирајќи деца од село во село, предавајќи им за 28 Ноември и албанското знаме. Орелот знае да лета високо. Крилјата на орлите никогаш не се уморуваат. Затоа, како што овој орел не поведе во војна, така и во мир ќе не води кон Брисел - рече Ахмети.

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ПОЗНАТИОТ НЕВРОХИРУРГ ФИЛИПЧЕ Е МОЖЕН НОСИТЕЛ НА ЛИСТА ВО ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4? - чествување во Прилеп, се подготвува ли теренот за негово лансирање

ДАЛИ ПОЗНАТИОТ НЕВРОХИРУРГ ФИЛИПЧЕ Е МОЖЕН НОСИТЕЛ НА ЛИСТА ВО ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4? - чествување во Прилеп, се подготвува ли теренот за негово лансирање

КАРПОШАНИ СИ ГО САКААТ СТЕВЧО, КУМАНОВЦИ НАЈМНОГУ ЗА МАКСИМ - еве каде собираат најмногу потписи претседателските кандидати

КАРПОШАНИ СИ ГО САКААТ СТЕВЧО, КУМАНОВЦИ НАЈМНОГУ ЗА МАКСИМ - еве каде собираат најмногу потписи претседателските кандидати

Од март сите државни инспекторати се приклучуваат на Е-инспектор

Од март сите државни инспекторати се приклучуваат на Е-инспектор

ОПШТИНА СТРУМИЦА СО АКЦИЈА ЗА ЛЕО: Паркирај и донирај!

ОПШТИНА СТРУМИЦА СО АКЦИЈА ЗА ЛЕО: Паркирај и донирај!

КОГА ЌЕ ПОЧНЕ КАМПАЊАТА ЌЕ ВАЖАТ СТРОГИ ПРАВИЛА НА ИГРА: Нема употреба на државни ресурси за партиски цели

КОГА ЌЕ ПОЧНЕ КАМПАЊАТА ЌЕ ВАЖАТ СТРОГИ ПРАВИЛА НА ИГРА: Нема употреба на државни ресурси за партиски цели

НА ПРОФЕСОРКАТА ВАНКОВСКА И НЕДОСТИГААТ ПОМАЛКУ ОД 1.000 ПОТПИСИ: „Броиме ситно“, објави Апасиев

НА ПРОФЕСОРКАТА ВАНКОВСКА И НЕДОСТИГААТ ПОМАЛКУ ОД 1.000 ПОТПИСИ: „Броиме ситно“, објави Апасиев

ЌЕ МУ БИДАТ ЛИ ПОКРИЕНИ ТРОШОЦИТЕ НА ЛЕОНИД?: Демири вели комплетно се посветени на изнаоѓање решение

ЌЕ МУ БИДАТ ЛИ ПОКРИЕНИ ТРОШОЦИТЕ НА ЛЕОНИД?: Демири вели комплетно се посветени на изнаоѓање решение

Дизни планира спојување од 8,5 милијарди долари со индиска медиумска компанија

Дизни планира спојување од 8,5 милијарди долари со индиска медиумска компанија

РАЗОЧАРАНИОТ ЧЛЕН НА ЛЕВИЦА СО ГОЛЕМА ДОНАЦИЈА ЗА ВМРО - ДПМНЕ: продолжуваат партиските препукувања пред избори

РАЗОЧАРАНИОТ ЧЛЕН НА ЛЕВИЦА СО ГОЛЕМА ДОНАЦИЈА ЗА ВМРО - ДПМНЕ: продолжуваат партиските препукувања пред избори