04 Декември, 2023
0.0253

ГУЖВА, ХАОС И ПРЕСКАП ПАРКИНГ: Ова се најстресните аеродроми во Европа

Објавено во: Анализа 03 Август, 2023

Добивај вести на Viber

Доцнењето на летовите, огромните простори, оддалечените центри и скапиот паркинг секако го зголемуваат стресот кога ќе пристигнете на аеродромот. Па, ако сакате да се опуштите, би било добро да ги избегнувате овие аеродроми што е можно повеќе и да се обидете да најдете алтернативни решенија.

Парискиот аеродром Шарл де Гол е лидер меѓу европските аеродроми кои според патниците предизвикуваат стрес. Аеродромот кој го носи името на познатиот француски претседател годишно го посетуваат повеќе од 57 милиони патници.

Од Париз е и 25 километри (до самиот центар е речиси 40 километри), што значи дека треба да „изгубите“ уште малку време за да стигнете до центарот на градот на светлината. Заедно со Париз е не е чудно што аеродромите се наоѓаат на популарни туристички места како Рим, Лондон, Минхен, Амстердам и Истанбул на листата на најстресни аеродроми.

Од друга страна, аеродромот во Франкфурт е на седмото место бидејќи е најскапо да се паркира автомобил за една недела (болни 234 евра), што е голема разлика во однос на најевтиниот на аеродромот Леонардо да Винчи во Рим, каде што цената е само 20 € за седум дена. И покрај ова, аеродромот во Рим е четврти најстресен во Европа, а еве го целосниот ранг на топ 10:

Шарл де Гол, Париз

Хитроу, Лондон

Гетвик, Лондон

Леонардо да Винчи, Рим

Шипхол, Амстердам

Минхен

Франкфурт

Адолфо Суарез, Мадрид

Истанбул

Ел Прат, Барселона

Од друга страна, беа објавени и аеродромите кои создаваат најмалку стрес. Првото место го зазеде оној во Билунд, па ќе претпоставиме дека посетата на светот на Лего предизвикува задоволство кај туристите. Вториот е аеродромот во Луксембург, а третиот е меѓународниот аеродром во Вилнус, главниот град на Литванија.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!