20 Октомври, 2020
0.0309

Груби се сретна со директорот на најголемиот фонд во светот кој тежи илјада милјарди долари

Објавено во: Економија 25 Септември, 2020

Првиот вицепремиер Артан Груби денес во својот кабинет оствари работен состанок со
Ханс Кристијан Нигард, генералниот директор на Норвешкиот Државен Инвестициски Фонд, кој е најголемиот во светот и патем е национализиран а тежи 1,1 трилиони долари, односно 1,1 илјада милијарди.

Груби, според соопштението од неговиот кабинет, го информирал Нигард дека Владата е пред афримативна одлука за инвестиција на Нормак во слободната економска зона во Тетово и дека сите формалности се исполнети од наша страна.

Првиот човек на најголемиот фонд на светот рекол дека ќе се ангажира во слободната економска зона во Тетово да има и други нови инвестиции преку кои ќе се отворат можности за вработување на жителите од тој регион.

Фондот има удели во повеќе од 9000 компании на глобално ниво, поседувајќи 1,5 отсто од сите акции на списокот. Инвестира и во обврзници и недвижнини.

Можеби ќе ве интересира

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Кои се Кинезите кои се збогатија од корона кризата?

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Пандемијата придонесе за скок на цената на златото

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Мартенс со барање до македонската Влада: На германските инвеститори им треба предвидлива криза

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Ејуп Рустеми од Пошта на местото на Китанов во Државни патишта, денеска избор на директори

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

Huawei е подготвен да докаже дека нема закана за безбедноста од нивната мрежа

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

ТТК Банка предупредува на лажно претставување со злоупотреба на името на Банката

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

Се уште нема списоци за платежни картички на повидок, СДСМ вели дека законските измени ќе бидат наскоро

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

И во Македонија има спортски клубови што прават профити! Кои се тие?

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард

КОИ СЕ СТРУМИЧКИТЕ ФИРМИ ЗА КОИ ПРОГОВОРИ КОСТОВСКИ - од СДСМ велат: немаме ништо со лошото работење на Еуростандард