17 Јули, 2024
0.0243

ГРСТ НАВРЕДИ ОД АМЕРИКАНСКИОТ РЕГУЛАТОР: Крипто пазарот е како берзата од 1920 година, полн со трговци и измамници

Објавено во: Финансии 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Во говорот на 8 јуни на конференцијата „Piper Sandler Global Exchange & Fintech“, претседателот на Комисијата за хартии од вредност на САД (SEC) Гери Генслер ја спореди моменталната состојба на крипто-пазарот со американската берза од 1920-тите, велејќи дека постојат многу „трговци“, „измамници“ и „понзи шеми“.

„Исто како што Конгресот ја исчисти берзата со донесување закони за хартии од вредност, сегашната SEC може да го исчисти крипто-пазарот со спроведување на овие закони“, тврди тој.

Генслер го пофали Законот за хартии од вредност од 1933 година и Законот за размена на хартии од вредност од 1934 година, тврдејќи дека овие закони му овозможиле на американскиот пазар на капитал да „процвета“ во следните 88 години. Тој тврдеше дека денешните „пазари на крипто хартии од вредност“ исто така треба да имаат корист од овие закони, бидејќи тие „не помалку ја заслужуваат заштитата“ што ја обезбедуваат законите.

Укажувајќи на судска одлука против Телеграм Отворената мрежа, Генслер тврди дека хартиите од вредност со крипто-средства не треба да бидат изземени од законот, дури и ако се корисни.

- Некои промотори на хартии од вредност со крипто-средства тврдат дека нивниот токен има други функции отколку едноставно да биде инвестициско средство, рече Генслер. „Сепак, како што рекоа судовите во Телеграм и други, некои дополнителни алатки не ја отстрануваат безбедноста на крипто средствата од дефиницијата за договор за инвестирање“.

Тоа значи дека берзите за безбедност на крипто мора да се усогласат со законите за хартии од вредност, вклучувајќи го и барањето за одделување на „функциите за размена, брокер-дилер и клириншка“, рече Генслер. Според него, оваа поделба „помага да се ублажат проблемите што можат да произлезат од мешањето на таквите услуги“.

Генслер негираше дека ова раздвојување е можно, велејќи дека одвојувањето на овие три функции едноставно бара работа.

Шефот на SEC тврдеше дека сегашниот пазар на крипто е полн со измами што се појавија поради неусогласеноста на индустријата со законите за хартии од вредност.

- Со големата неусогласеност, искрено кажано, не е чудно што видовме многу проблеми на овие пазари. Ја видовме оваа приказна порано. Тоа потсетува на она што го имавме во 1920-тите пред федералните закони за хартии од вредност. Измамници. Измамници. Понзи шеми.

Решението, според мислењето на Генслер, е да се осигура дека издавачите на крипто го следат законот. Тоа е затоа што овие измами се поверојатно да се појават на пазари чии издавачи и посредници не ги следат основните закони.

Како претседател на SEC, Генслер беше силно критикуван во крипто индустријата, особено откако SEC поднесе тужби против крипто-разменувачите Binance и Coinbase. Критичарите велат дека тој има премногу експанзивен поглед на регулаторното тело на ДИК и дека ги истерува иновациите од САД.

(Извор: Инвеститор)

Можеби ќе ве интересира

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата