12 Јуни, 2024
0.0284

ГРМЕЖИ, ПОРОЕН ДОЖД И СИЛЕН ВЕТЕР: Нестабилна облачна маса пристигна и во Скопје

Објавено во: Македонија 22 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Пред половина час, ЦУК предупреди дека кон скопската котлина доаѓа нестабилна облачна маса проследена со интензивен пороен дожд и грмежи со правец на движење од југозапад кон североисток се приближува и очекува да ја зафати Скопската Котлина. „Во делови од котлината ќе има интензивен пороен дожд, чести грмежи, засилен ветер и можна појава на истовремено дожд и град (,,суградица")“ најавија оттаму.

Во моментов во делови од Скопје грми, дува и има пороен дожд.


Инаку денес претходно, метеорологот Попоски најави невреме.

„Денес особено попладне  и навечер, особено во источната половина од државава ќе има локален развој на нестабилна облачност, проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално повторно и тоа токму во споменатите предели можно е по силно невреме, проследено со обилен пороен дожд за кратко време, силен ветер, силни и чести електрични празнења и со појава на град кој би можел да биде по крупен.

Услови за пороен дожд, грмежи и засилен ветер ќе има  и во делови од Скопската котлина.

Во случај на појава на невреме, како и на силни електрични празнења препорачуваме голема внимателност, односно да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја.

Што се однесува до температурите, тие ќе се искачуваат во интервалот од 22 до 29-30 степени.  Во Скопје температурата денес ќе достигне до околу 26-27 степени.

Потоа, утре и во петок ќе имаме по стабилна Атмосфера  и без опасност од по големо невреме, а нови врнежи од дожд и нестабилност очекуваме за време на викендот.“ најави тој.


Можеби ќе ве интересира

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА - жената е хоспитализирана во Еразмо

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

Османи: Уставното име на државата е Република Северна Македонија и секоја употреба на друго име е надвор од Уставот

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

„Оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца“: Демири ги изнесе своите причини за разрешувањето на директорите

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

Лога со реакција за интернет страницата: Дочекавме претседател што не си ја признава државата

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

ДЕТСКИТЕ ИГРАЛИШТА НА УДАР: Уште еден случај на вандализам во Центар

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Најава за нестабилно време, во Скопје ќе истура

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

Панче Тошковски генерален секретар на Владата, Александар Јанев министер за внатрешни работи

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ШТИПСКИОТ КАРДИОХИРУРГ НИКОЛОВ СПАСИ ЖИВОТ ВО СУБОТИЦА НА КОШАРКАРСКИ НАТПРЕВАР: Еве ги деталите

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?

ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: Дали почнаа гужвите?