16 Јули, 2020
0.0383

Грците започнаа да се капат на плажите

Објавено во: Балкан 09 Мај, 2020

Со зголемувањето на температурите и укинувањето на забраната за пливање, Грците се собираат на плажите за сончање и освежувачко нуркање во морето. Но, дури и ако се укинати ограничувањата, „одржувајте го безбедносното растојание на плажа“ е слоганот на летото 2020 година. Растојанието од најмалку 3 метри е задолжително ова лето, а треба да се носат и средства за дезинфекција.

Според експертите, пливањето во море или во хлориран базен е безбедно. „Ништо не е пронајдено за пренесување на вируси таму, ниту теоретски може да се каже дека постои потенцијален ризик“, рече професорот за заразни болести на Аристотелскиот универзитет во Солун, Павлос Николаидис. Тој додаде дека е малку веројатно некој да го фати вирусот од песок, бидејќи главниот пат на пренесување на вирусот е преку респираторниот начин.

Тој и секој друг здравствен експерт во Грција предупредуваат дека проблемот е гужвата и да се одржува социјалното растојание. Организираните комерцијални плажи сè уште остануваат затворени, но локалните ја отворија сезоната со правилата за пандемиска безбедност, иако владата сè уште официјално ги нема издадено.

Општина Глифада во јужна Атина веќе ги постави чадорите за сонце во текот на неделата на оддалеченост од 10 метри едни од други. Поставени се вкупно 300 чадори, односно само половина од лани за да се исполнат мерките за безбедност.

„Глифада се подготвува да го дочека летото со пропишано растојание и мерки за да можат нејзините граѓани да бидат безбедни заради коронавирусот“, објави градоначалникот Јоргос Папаниколау на социјалните медиуми.


Можеби ќе ве интересира

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС УШТЕ Е ВО ИГРА - Брнабиќ вели - не се откажала

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Главниот инфектолог од Атина побара од владата да им забрани на Грците да патуваат во Македонија иако „таму било поевтино“

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

ВУЧИЌ НАЈАВИ: Вакцината во Србија ќе пристигне до крајот на годината, маските задолжителни и на отворено

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

Црна Гора е лидер со активни случаи на коронавирус

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

ЕВРОПА И ПОМАГА НА СРБИЈА: Ќе испратат медицински персонал

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

Србија и Црна Гора се тргнати од листата безбедни земји на ЕУ

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

За 40 евра се продавале лажирани тестови на границата меѓу Бугарија и Грција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција

АЈА СОФИЈА ЈА ПРЕЛЕА ЧАШАТА: Eвропа размислува за санкции против Турција