23 Јули, 2024
0.0257

ГРЦИЈА ДОБИ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: „Ако сакате да ги задржите туристите, мора да го направите ова, потребни се итни реформи“

Објавено во: Балкан 19 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Грција е предупредена дека мора да ги направи неопходните промени доколку сака да остане популарна туристичка дестинација.

Тамошниот омбудсман објави извештај во кој повикува на „итни реформи“.

Според соопштението, неопходно е да се намали расипничкото градење и да се заштитат водните ресурси и крајбрежните области доколку Грција сака да одржи здрава туристичка индустрија низ целата земја, како на копното така и на островите.

Минатата година Грција ја посетиле околу 33 милиони луѓе, што е за 5 милиони повеќе од 2022 година, а туристите не ги привлекуваат само плажите туку и бројните археолошки знаменитости.

Сепак, извештајот укажува на растечките еколошки закани.

„Нашата економија многу се потпира на туризмот, што само ја нагласува потребата да се управува со него на одржлив начин и тоа што е можно поскоро. Грција не треба да го исцрпува својот потенцијал и да ги прави своите туристички дестинации непривлечни со текот на времето“, се истакнува.

Туризмот сочинува повеќе од една четвртина од тамошната економија и од него зависат околу 2 милиони Грци.

„Туристите се жалат дека има премногу туристи“

Инаку, ова е прв извештај на Народниот правобранител за овој сектор откако таа институција беше формирана пред 25 години.

Се очекува годинава приходите од оваа индустрија да се зголемат од 20,5 милијарди на 21 милијарда.

Санторини, остров кој го обожаваат корисниците на социјалните мрежи, секоја година пречекува повеќе од 5,5 милиони туристи. Таму живеат само 15.550 жители, но годишно придонесуваат по една милијарда евра.

„Во Санторини дури и туристите се жалат дека има премногу туристи“, се наведува во документот.

Таа бара поголема регулатива за да се намали изградбата на крајбрежјето и да се забави уништувањето на шумите што веќе доведе до поплави во одредени области за време на обилни врнежи.

И водните ресурси треба почесто да се одржуваат бидејќи има голема побарувачка, не само за вода за пиење, туку и во базените и аква-парковите.

Европа минатата година беше цел на рекордни пожари, а беа уништени половина милион хектари. Само во Грција загинаа најмалку 20 луѓе, пишува Индипендент.

Земјите-членки на ЕУ издвојуваат средства и за спречување и за гаснење пожари, а истражувањата покажаа дека Грција искористила 80 отсто од буџетот за гаснење пожари во 2022 година.

Еуправозато

Можеби ќе ве интересира

АКО ГРАНДЕ ПАНДА СЕ ПРОДАВА КОЛКУ И ФИАТ 500 Л, ЌЕ ИМАМЕ ИЗВОЗ ОД ПОВЕЌЕ ОД ДВЕ МИЛИЈАДИ ЕВРА: Иван Николиќ за производството на новото возило

АКО ГРАНДЕ ПАНДА СЕ ПРОДАВА КОЛКУ И ФИАТ 500 Л, ЌЕ ИМАМЕ ИЗВОЗ ОД ПОВЕЌЕ ОД ДВЕ МИЛИЈАДИ ЕВРА: Иван Николиќ за производството на новото возило

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

ОВАА БАЛКАНСКА ЗЕМЈА ЌЕ СТАНЕ ПРВА НА БАЛКАНОТ СО СЕРИОСКО ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ: Ново поглавје за Србија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

СТАТИСТИКА НА ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА: Хрватска имала најмногу лекари во 1984 година, Црногорците пиеле најмногу млеко, а еве во што водела Македонија

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

„СОЛУН ВО ТОТАЛЕН КОЛАПС“: Еве како да ги избегнете најголемите гужви

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ПЛЕН ОД ОКОЛУ 800.000 ЕВРА - невиден грабеж во Сански Мост, украдени 2 кеси

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

ЕВЕ КАКО СЕ ПОДДРЖУВА ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО: за купена Гранде Панда од Крагуевац субвенции од 5.000 евра

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

Полнач за мобилен телефон итно повлечен од пазар во соседството: Голема опасност од пожар и струен удар!

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

МИЛИОНИ ЕВРА ЛЕЖАТ НА ДНОТО НА СРПСКИ ДУНАВ! Германија дава „брдо пари“ за експлоатација на богатствата

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила

ЕКСПЛОЗИЈА КАЈ ЕЗЕРОТО ГАЗИВОДА ВО КОСОВО: Оштетени се неколку возила