27 Мај, 2024
0.0265

ГРАЃАНИТЕ НА БИХ И ОДДАВААТ ПОЧИТ НА ЗАГИНАТАТА ДОКТОРКАТА АЗРА: „Зази моја, брат ти те сака“, се прости и Аднан

Објавено во: Балкан 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Братот на трагично загинататат докторка, 25-годишната Азра Спахиќ проговори сосилни емоции:  

„Се надевам дека никој никогаш повеќе нема да ја доживее оваа болка. Ти беше премногу добра за овој болен свет. Се гледаме на подобро место. Зази моја, брат ти те сака, никој никогаш не може да те извади од моето срце“, напиша Аднан Спахиќ на Фејсбук.


Граѓански протести ќе се одржат денеска во Сараево, во 18 часот, на местото каде што беше преганена докторката Спахиќ. Аријана Мемиќ, сестрата на Џенан Мемиќ, млад човек кој беше убиен во Сараево во 2016 година на 22-годишна возраст, а неговиот убиец или убијците до ден-денес не се уапсени, ќе присуствува на мирниот собир.

Пораката на Аријана Мемиќ е објавена во целост:

„Денеска ќе одговорам и ќе одам на протест за Азра Спахиќ. Кога ќе ве повика некој на кој му е направена неправда да дојдете на протест, тогаш единствената исправна работа е да го сторите тоа, тоа е многу важно.

Армин Берберовиќ, кој ја предизвика тешката сообраќајна несреќа во која загина младата докторка Азра Спахиќ, денеска е донесен на распит во обвинителството во Сараево.

„Аваз“ дознава дека надзорните камери од хотелот „Загреб“, кои биле прегледани од надлежните органи, го снимиле Берберовиќ како со голема брзина доаѓа од правец на Скендерија. За да ги избегне возилата на шините, кои му го попречиле патот, свртува во улицата Долина и удира во три девојки.

Азра Спахиќ (25) починала на лице место.

Се сомнева дека возел повеќе од 100 километри на час.

Берберовиќ зад себе има бројни сообраќајни прекршоци. Аваз дознава дека има и неплатени казни во висина од илјада евра. Автомобилот досега му бил одземан неколку пати и бил исклучен од сообраќај.Можеби ќе ве интересира

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

СЕГА Е ЛИВАДА, А ЌЕ НИКНЕ ФАБРИКА КОЈА ЌЕ ВРАБОТИ 800 ЛУЃЕ - Чачак станува еден од најголемите стопански центри во Србија

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ВО ОПАТИЈА ПРОСЕЧНА ЦЕНА НА КВАДРАТ 5.140 ЕВРА, А ВО ПОРЕЧ 3.671 - еве, пак, во кои хрватски градови паѓаат цените на становите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ - еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

ДРАМА НА ЛЕТОТ ЗА СПЛИТ: Млад маж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, а потоа се заклучил во тоалетот

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

КАКО СЕ СЛАВЕШЕ НЕКОГАШ ДЕНОТ НА МЛАДОСТА: Се славеше младоста, убавината, изградбата на социјализмот, достигнувањата на НОБ, а најмногу самиот Јосип Броз Тито

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

АКО САКАТЕ ДА РАБОТИТЕ ВО ГРЦИЈА, ЕВЕ КОЛКАВИ СЕ ПЛАТИТЕ: Минималецот е 830 евра

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

ЕВЕ ГИ ЦЕНИТЕ НА ПАЗАРИТЕ И МАРКЕТИТЕ ВО СОЛУН: Некои производи поевтини отколку кај нас!

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија

„ЌЕ ИМАМЕ СУПЕРКЛЕТОЧНИ БУРИ, А СО НИВ И ТОРНАДА“: Директорот на српската УХМР објасни какви катастрофи можат да бидат погубни во Србија