05 Март, 2024
0.0353

Голема победа за Иранките: Укината моралната полиција, а Иран најави ревизија на законот за хиџаб

Објавено во: Свет 04 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Хиџабот стана задолжителен за сите жени во Иран во април 1983 година, четири години по Исламската револуција која ја собори монархијата поддржана од САД. Останува многу чувствително прашање во земја каде што конзервативците инсистираат на тоа дека хиџабот треба да биде задолжителен, додека реформистите сакаат да го остават на индивидуален избор.

Иран соопшти дека ќе го преиспита деценискиот закон кој бара од жените да ги покриваат главите, бидејќи се бори да ги смири повеќе од два месеци протести поради строгиот кодекс на облекување. Иранската морална полиција, главно одговорна за спроведување на правилата за облекување на жените, е распуштена, објави во неделата јавниот обвинител. Демонстрантите палеле капа и извикувале антивладини слогани. Од смртта на Амини, сè поголем број жени не носат хиџаб, особено во модерниот северен дел на Техеран. „И парламентот и судството работат (на прашањето)“ дали законот треба да биде изменет, изјави во саботата иранскиот јавен обвинител Мохамад Џафар Монтазери.

Според новинската агенција ИСНА, тој не прецизирал што може да се смени во законот со одлуката на тие две тела, кои се во мнозински раце на конзервативците. Рецензентскиот тим се состана со парламентарната комисија за култура во средата „и резултатите се очекуваат за една или две недели“, рече јавниот обвинител. 

Претседателот Ебрахим Раиси во саботата рече дека темелите на иранската република и исламот се запишани во уставот. „Но, постојат методи за спроведување на уставот кои можат да бидат флексибилни“, рече тој во телевизиско обраќање. 

Иранската морална полиција, главно одговорна за спроведување на правилата за облекување на жените, е распуштена, објави државниот обвинител, како што јави германската новинска агенција dpa. 

„Полицијата за немири е распуштена, но судството ќе продолжи да се справува со овој општествен предизвик“, го цитира весникот „Шарг“ државниот обвинител Мохамед Џафар Монтазери. 

Не беа соопштени детали за околностите или спроведувањето на одлуката. Критичарите на режимот реагираа со страв на таа објава. Проблемот не е моралната полиција, туку барањето да се носат покривки за глава, твитна персиски активист. „Жените мора да се движат слободно без шамии“, рече тој, истакнувајќи дека ова ќе биде „само првиот чекор“. 

Набљудувачите велат дека иако распуштањето на полицијата не значи крај на задолжителното носење шамии, тоа претставува значаен чекор во успехот на женското движење во Иран. 

Во јули оваа година Раиси, ултраконзервативец, повика на мобилизација на „сите државни институции за спроведување на законот за носење шамии“. Сепак, многу жени продолжија да ги кршат правилата. Во септември, главната реформистичка партија во Иран повика на укинување на законот за задолжителен хиџаб. Унијата на Исламската народна партија на Иран, основана од роднини на поранешниот реформски претседател Мохамад Хатами, во саботата побара од властите „да подготват правни елементи кои го отвораат патот за укинување на законот за задолжителен хиџаб“. 

Опозициската група, исто така, ја повика Исламската Република „официјално да објави крај на активностите на полицијата за немири“ и „да дозволи мирни демонстрации“, се вели во соопштението. Иран го обвинува својот главен непријател Соединетите држави и нивните сојузници, вклучително Велика Британија, Израел и курдските групи надвор од земјата, за поттикнување улични протести кои владата ги нарекува „немири“. 

Генерал во иранскиот корпус на гардата на исламската револуција оваа недела, за прв пат, изјави дека повеќе од 300 луѓе ги загубиле животите во немирите по смртта на Амини. Највисокото тело за безбедност на Иран, Врховниот совет за национална безбедност, во саботата соопшти дека бројот на убиените за време на протестите „пречекорува 200“. 

Државната новинска агенција ИРНА наведува дека оваа бројка вклучува безбедносни службеници, цивили и „сепаратисти“, како и „немири“. Невладината организација Иран за човекови права со седиште во Осло во вторникот соопшти дека најмалку 448 луѓе биле „убиени од безбедносните сили во тековните протести низ целата земја“. Официјалниот претставник на ОН за човекови права Волкер Турк минатата недела изјави дека 14.000 луѓе, меѓу кои и деца, биле уапсени во задушувањето на протестите. Кампањата на апсења вклучи спортисти, познати личности и новинари. 

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош