11 Декември, 2023
0.0433

ГОДИНАВА ПРЕГОРЕВМЕ: Ја живееме најжешката година во историјата

Објавено во: Анализа 05 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Тековната година е на пат да стане најжешката во историјата, објави денеска службата за климатски промени на Европската унија Коперникус.

Најтоплиот септември на глобално ниво дојде оваа година по летото со рекордно високи температури, објави Коперникус.

Температурите во септември беа за половина степен повисоки од претходниот најтопол септември досега и речиси еден степен потопли од просекот за септември помеѓу 1991 и 2020 година. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КАКО ДА РЕАГИРА ВАШЕТО ДЕТЕ АКО МУ СЕ ЗАКАНУВА КИДНАПИРАЊЕ? Целиот Балкан на нозе, се споделуваат видео совети за децата и родителите

КАКО ДА РЕАГИРА ВАШЕТО ДЕТЕ АКО МУ СЕ ЗАКАНУВА КИДНАПИРАЊЕ? Целиот Балкан на нозе, се споделуваат видео совети за децата и родителите