25 Април, 2024
0.0262

„ГО РАЗВИВТЕ ТАЛЕНТОТ ЗА УБИВАЊЕ КАЈ ВАШЕТО ДЕТЕ“: Адвокат на семејството на една од жртвите на Коста, за судењето и родителите

Објавено во: Балкан 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Стефан Ќорда, адвокатот на повредените семејства чии деца беа убиени во ОУ „Владислав Рибникар“ истакна дека деталите за случајот не може да ги изнесе од рочиштето на семејството Кечмановиќ, но дека сега за прв пат родителите го слушна Владимир Кечмановиќ како ја дава својата одбрана. Тој изјави дека деталите изнесени на судењето на родителите на момчето убиец укажуваат дека има целосно недоразбирање на целиот случај, пишува Блиц.

Стефан Ќорда наведува дека неговиот впечаток е дека негирањето на вината на Кечмановиќ е доказ за целосно недоразбирање на целиот случај.

- Не смеам да ви ги дадам деталите за одбраната на Кецмановиќ, но ваквите работи што се изнесуваат се целосно недоразбирање! Одговорни се децата од 7 до 14 години во однос на штетата за која се зборува, доколку се докаже дека се способни за расудување – нагласува Стефан Ќорда.

Тој нагласува дека пред да наполни 7 години, додека детето не стане полнолетно, за него се одговорни родителите.

Огњен Божовиќ, адвокатот на оштетените родители на жртвите, по последното судење истакна дека однесувањето на Владимир Кечмановиќ останало непроменето од 3 мај. Тој се уште не ја прифаќа одговорноста за овој тажен случај, па дури и одби да одговори на прашањата на адвокатот. Ќорда наведува дека родителите на убиените деца се видно вознемирени.

- Родителите за прв пат сега го слушнаа Владимир Кецмановиќ како својата одбрана. Не можеле ни да го видат за време на истрагата. Сега го слушнаа, а тој остана на она што го кажа и додаде уште некои работи. Обвинетиот може да се брани и со кажување невистини, а секако тие родители кога ќе слушнат повторно ќе бидат погодени. Јас лично се восхитував на силата на родителите на убиените деца кога го испрашуваа малолетниот убиец - вели адвокатот Ќорда.

Тој посочува дека тоа што сега се случува не е чудно, а дека сега ќе следи распит на мајката.

- Ќе видиме и што според мене е круната на тие факти, дали малолетниот убиец ќе го искористи своето право на привилегиран сведок и дали ќе сведочи на суд или не. Тој е особено чувствителен сведок, ако го искористи своето право да не сведочи во однос на татко му и мајка му, по закон може да го искористи и за другите обвинети. Ќе видиме што ќе добиеме на крајот од таа серија, татко, мајка и тој - вели Ќорда.

Талент за стрелање

Таткото е обвинет дека го однел детето да пука од воздух и огнено оружје, што не било соодветно за неговата возраст.

- Без разлика што се зборува сега како да е талент... Па чекај, ти го развиваш талентот да бидеш убиец кај твоето дете! Бев исклучително погоден од она што го кажа татко ми. Може да се направи паралела каде имавме родители на 1-ви и 2-ри мај кои играа „Не се лути човече“ со нивните деца и ги подготвуваа за скијање, а тој го однесе да пука! - вели Ќорда.

Судот ќе го оценува однесувањето и однесувањето на Кечмановиќ во судницата, што ќе влијае и на конечниот исход од судењето.

- Се следи однесувањето на обвинетиот пред судот. Тоа е еден факт што влијае на тоа дали ќе има олеснителна казна - објаснува Ќорда за „Прва ТВ“.

Родителите се одговорни за убиство од небрежност

Како што објасни адвокатот Стефан Ќорда, родителите на момчето-убиец од основното училиште „Владислав Рибникар“ не можат да одговараат за убиство од небрежност, како што беше случајот во Америка, бидејќи овде нема обвинет за убиство.

- Мајката и таткото не се директни извршители на делото. Убиецот овде е некој кој не е одговорен. Ако тој беше кривично одговорен, тогаш според нашиот закон може да се зборува за соучесништво, соизвршување итн. Меѓутоа, бидејќи нема обвинет за убиство, тие не можат да одговараат за убиство од небрежност - објаснува Ќорда.


Можеби ќе ве интересира

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“