18 Јули, 2024
0.0269

ГЛЕДАТЕ ЛИ НЕТФЛИКС: Се подготвува најголемата промена во последните 10 години

Објавено во: Економија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Нетфликс објави дека прават големи промени во нивната ТВ апликација. Најголемата во последната деценија. Како што коментира еден од директорите во Нетфликс, Пет Флеминг, нивното внатрешно истражување покажало дека корисниците на апликацијата Нетфликс на телевизорите често користеле, како што тој ја нарекол - гимнастика за очи. Нивните очи постојано кружеа околу различни делови од екранот обидувајќи се да најдат содржина што би можела да им биде интересна, пишува Zimo.

„Сакавме да поедноставиме сè, да го направиме поинтуитивен и полесен за навигација“, објасни Флеминг, па во иднина претплатниците на Нетфликс, кои се околу 270 милиони, би требало многу побрзо и полесно да најдат атрактивна содржина. Оваа недела компанијата почна да го тестира новиот изглед кај некои корисници, а со тек на време новиот изглед би требало да стане достапен за поголем број луѓе. Ќе се следат и реакциите, критиките и пофалбите за новиот дизајн за да се можни последователни промени на изгледот на оваа апликација на телевизорите.

Како изгледа новиот Нетфликс можете да видите на веб-страницата на Ројтерс, а овие промени не се радикални. Веќе нема странично мени на главната страница, а главните опции се преместени на самиот врв на екранот. Има опции Home, Shows, Movies и новиот таб My Netflix (овој таб претходно беше претставен на мобилни уреди) каде што се достапни филмови и серии кои корисникот почнал да ги гледа порано и оние што ги означил како интересни.

Блиц.бизнис

Можеби ќе ве интересира

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот