17 Јули, 2024
0.0244

ГИ ТУЖИ ЗА КРШЕЊЕ НА ДУРИ 13 ЗАКОНИ - американскиот регулатор им застана на патот на две моќни берзи за криптовалути

Објавено во: Финансии 07 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Криптовалутите ги потресе веста дека американскиот регулатор (SEC) поднесе тужба против најголемата светска берза за криптовалути Binance и нејзиниот извршен директор Чангпенг Жао (CZ) пред федералниот суд во Вашингтон.

Беа наведени вкупно 13 прекршувања, а обвиненијата главно се однесуваа на незаконско постапување со средствата и криптовалутите на клиентите на Binance, заведување на инвеститорите и SEC (Binance наводно се обидел да го избегне американскиот закон со нерегулирани компании), прекршување на Законот за хартии од вредност и обиди за вештачко дување на вредноста на жетонот. BNB, знакот на берзата Binance, го имаше најлошиот ден од ноември со пад од речиси десет проценти во понеделникот. Во вторникот цената се стабилизира на околу 280 долари.

CZ жестоко ги отфрли сите обвинувања и рече дека тоа е напад врз целата крипто индустрија. Оваа година, SEC веќе стапна на прстите на многу слични компании (Kraken, Genesis, Gemini Trust...), а во вторникот поднесе и тужба против најголемата американска берза за криптовалути, Coinbase (тврдејќи дека веќе работи како нерегистриран брокер), сепак, вредностите на овие криптовалути се нагло зголемени до средината на пролетта. Со 31.000 долари во средината на април, цената на биткоинот беше речиси двојно повисока отколку на почетокот на годината.

Веќе минатиот месец, биткоинот падна (пад од осум проценти - најлошиот месец од ноември). Во понеделникот, цената на БТК падна под 25.500 долари, најниска од март. Вкупната вредност на криптовалутите падна за повеќе од 50 милијарди долари, паѓајќи под 1,1 трилиони долари, по веста дека SEC го тужи Binance.

(See Biz)

Можеби ќе ве интересира

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата

ПРЕСВРТ НА БЕРЗИТЕ - пад на европските берзи, но и на цените на нафтата, златото и пченицата