04 Декември, 2023
0.0642

ГЕРМАНИЈА ТОНЕ СЕ ПОДЛАБОКО: „Вртоглав пад, гигантите почнуваат да бегаат“

Објавено во: Анализа, Свет 08 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

На политички план, голем дел од општеството со чудење и загриженост го следи брзиот подем на екстремната десница, а на економски план, исто така, работите изгледаат се помрачни, пишува Јутарњи лист.

Остриот пад на производството на автомобили поттикна уште подлабок пад во германската индустрија бидејќи производството падна трет месец по ред во јули, зголемувајќи го притисокот врз владата на канцеларот Олаф Шолц да направи повеќе за да ја извлече економијата од кризата.

Падот од 0,8 отсто на месечно ниво, објавен од германската канцеларија за статистика, го надмина падот од 0,5 отсто што го прогнозираа економистите во анкетата на Ројтерс. Падот ќе беше уште поголем доколку во јули немаше закрепнување на енергетското и градежното производство. Производството во германскиот сектор за производство на автомобили, пак, падна за 9 отсто.

Најголемата европска економија се намали или стагнираше во последните три квартали, а закрепнувањето од пандемијата на коронавирус беше побавно од она на САД и целата еврозона, со повисоки цени на енергијата, зголемени каматни стапки и забавување на трговијата со Кина - што е вториот најголем извозен пазар во Германија - особено тешко го погодува срцето на индустрискиот центар на Европа.

Ралф Солвен, економист во германската Комерцбанк, рече дека континуираниот пад на индустриското производство ги погоди сите производствени сектори, што укажува дека веројатно ќе продолжи да придонесува за намалување на германската економија во втората половина од годината.

Страв од масовно преместување на производството

Дополнително на мрачната слика, заводот за статистика на Европската унија ја намали проценката за растот на еврозоната во вториот квартал од 0,3 на 0,1 отсто. Овој потег уследи по намалувањето на проценките за раст од страна на Италија, Ирска и Австрија, што значи дека еврозоната дополнително заостанува зад САД, чиј БДП порасна за 0,6 отсто во кварталот. Во меѓувреме, еврото падна за 0,2 отсто на 1,0707 долари во однос на американскиот долар во четвртокот, приближувајќи се на најниското ниво во последните три месеци.

Исто така, расте стравот од преселување на производството на германските индустриски групи во странство. Хемискиот гигант БАСФ одлучи да изгради нова фабрика од 10 милијарди евра во Кина и го намалува своето огромно седиште на брегот на Рајна во Лудвигсхафен. Германската трговска и индустриска комора (ДИХК) неодамна откри дека 32 отсто од анкетираните фирми претпочитаат да инвестираат во странство наместо да се прошируваат дома, како што објави Фајненшл тајмс.

„Германското индустриско производство продолжува да опаѓа, па дури и тврдокорните песимисти се плашат“, вели Карстен Брзески, економист во холандската банка ИНГ, кој пресметал дека германското индустриско производство сè уште е 7 отсто под нивото пред пандемијата.

Владата беше под голем притисок да се справи со економските проблеми во земјата. Оваа недела, канцеларот Шолц вети дека ќе го поттикне растот и ќе ја намали бирократијата со забрзување на дигитализацијата во онлајн владините сервиси и сегментите на е-фактури - области каде Германија заостанува - и со тоа што ќе го олесни основањето и изградбата на стартапи. Шолц ја отфрли идејата за субвенционирана цена на електричната енергија за фирмите кои трошат големи количини енергија како дел од нивните примарни економски активности или голем стимулативен пакет за стимулирање на растот.

Минатата недела тој ги откри плановите за пакет од 7 милијарди евра корпоративни даночни олеснувања, кој вклучува нови правила за амортизација на инвестициските трошоци за изградба, дигитализација и зелена енергија.

Позитивната вест е дека конечно се зголеми чувството на итност“, вели Брзески. Сега, вели, треба да чекаме поконкретни политички акции, а дотогаш стагнацијата во индустријата и пошироката економија, посочува, изгледа како новото нормално.

Пад на нови нарачки

Дестатис, германската федерална агенција за статистика, соопшти дека во јули индустриското производство паднало за 2,1 отсто на годишно ниво. Во однос на потрошувачката на енергија, најинтензивните индустрии, како што се хемиската, металопреработувачката и стаклената индустрија, забележаа поголем пад од 11,4 отсто.

Во исто време, германските производители ги расчистуваат заостанатите нарачки, но тие се намалуваат. Имено, новите нарачки за германската индустрија паднаа за 10,7 отсто во јули во однос на јуни, што е најголем пад откако многу фабрики беа затворени поради влијанието на пандемијата во април 2020 година.

„Иако заостанатиот дел кога станува збор за неисполнети нарачки е сè уште голем, тој е во постојан пад, па веројатно нема да го поддржува производството уште долго“, предупреди Франциска Палмас, економист во консултантската фирма „Капитал економикс“. Таму очекуваат производството дополнително да опадне во остатокот од годината и да придонесе за повторно влегување на Германија во рецесија.

Друг фактор што ги кочи многу германски фирми е недостигот на работна сила. Истражувањето на институтот Ifo минатиот месец на 9.000 фирми во земјата покажа дека 43,1 отсто од нив пријавиле недостиг на квалификувани работници, што е зголемување од претходниот месец, но сепак пониско од историскиот рекорд на речиси половина од сите фирми минатата година.

Б92

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

ПОСЛЕДНИТЕ „ПРОРОШТВА“ НА КИСИНЏЕР: Од хаос на Блискиот Исток до шанса за мир во Украина

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!

КАКО „BLACK FRIDAY“ ГО ДОБИЛ ИМЕТО? Се започнало безгрижно во Филаделфија, а потоа влетаа навивачите!